16.03.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Trampoliny dla dzieci na dobre zagościły w rodzinnych ogródkach, a w parkach rozrywki i na placach zabaw nie brakuje miejsc do wesołego skakania. Jednak im powszechniejsze stały się batuty, tym więcej mówi się o ich wpływie na bezpieczeństwo dzieci, a wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak bezpiecznie skakać na trampolinie? 

Dzieciaki pokochały możliwość swobodnego odbijania się na batucie, która to czynność wyzwala mnóstwo pozytywnej energii i pozwala skutecznie spożytkować dziecięcą potrzebę ruchu. Należy jednak pamiętać, że mimo iż beztroskie, skakanie na trampolinie to wysoce niekontrolowana zabawa, w której nie trudno o kontuzję. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z batuty oraz mówimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny. 

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu trampoliny?

Zanim kupisz trampolinę do ogrodu dla dziecka, musisz zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii technicznych, takich jak:

 

  • Średnica i wielkość
  • Maksymalne obciążenie
  • Solidne nogi
  • Siatka zabezpieczająca
  • Miękkie osłony na słupy i sprężyny
  • Siatka odporna na warunki atmosferyczne 

 

Zastanów się nad wielkością oraz średnicą, która będzie odpowiednia dla potrzeb dziecka i przede wszystkim zmieści się w ogrodzie. Zwróć także uwagę na maksymalne obciążenie i przyjrzyj się jakości wykonania. 

Odpowiednia trampolina dla dzieci powinna mieć właściwą liczbę oraz grubość nóg dla zachowania odpowiedniej stabilności. Niezbędna jest także siatka zabezpieczająca o określonej wysokości, która zapobiegnie niekontrolowanym upadkom z trampoliny. Warto, aby była ona mocowana wewnętrznie, bo mimo że ograniczy to ilość miejsca, to również skutecznie odgrodzi dziecko od sprężyn. 
 

ilustracja: Tesoro Trampolina ogrodowa 12FT granatowy morski

 

Aby podczas swobodnego skakania zapobiec kontaktom z twardymi przedmiotami, sprawdź, czy słupy usztywniające są zabezpieczone solidną warstwą gąbki. Zwróć także uwagę na ich stabilność i dodatkowe wzmocnienia, które zachowają sztywność konstrukcji. 

 

I oczywiście część zasadnicza, czyli siatka do skakania. Z racji że trampolina jest narażona na rozmaite warunki pogodowe, od deszczu, po intensywny upał lub śnieg, mata powinna być odporna na promienie słońca, wilgoć, a także niskie oraz wysokie temperatury. 

 

Nieobowiązkowe, ale wskazane jest również wykorzystanie właściwie wyprofilowanej drabinki, która, zwłaszcza najmłodszym dzieciom, znacznie ułatwi wchodzenie i schodzenie z podwyższonej maty. Zastanów się także nad osłoną od spodu trampoliny.

 ilustracja: Tesoro Trampolina ogrodowa 12FT granatowy morski

Zadbaj o odpowiednie miejsce na trampolinę

Na rynku dostępne są trampoliny o rozmaitych parametrach i różnej wielkości. Sprawdź, jaka najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie i nie zapomnij o takich aspektach, jak to, gdzie ustawisz trampolinę i czy masz do tego odpowiednie warunki. 

 

Wiele spośród wykorzystywanych materiałów ma niską tolerancję na słońce, więc przed kupnem trampoliny znajdź nie tylko odpowiednio duże, ale też właściwie ocienione miejsce. Zwróć też uwagę, aby podłoże było równe oraz stabilne, a w pobliżu nie znajdowały się niebezpieczne narzędzia, studnie lub nierówności

 

Równie ważne jak stabilne podłoże, jest także to co znajduje się nad trampoliną. Zwróć szczególną uwagę na to, czy jest ona odseparowana od przewodów elektrycznych lub gałęzi drzew. Każda instrukcja powinna zawierać informacje o tym, jaka wysokość wolnej przestrzeni jest wymagana do danej trampoliny. 

 

Jakość materiałów i certyfikaty bezpieczeństwa

Kupując trampolinę pamiętaj, że zabawa na niej będzie energiczna i intensywna. Zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie model posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Nie zapomnij sprawdzić, jaki jest maksymalny udźwig i przyjrzyj się jakości produktów stabilizujących, od których w znacznej mierze zależy bezpieczeństwo podczas skakania na trampolinie. 
 
Sprawdź również, jaka jest długość oferowanej przez producenta gwarancji na produkt. Zazwyczaj dłuższy okres gwarancji oznacza wyższą jakość wykorzystanych materiałów oraz wykonania. 

 

 ilustracja: Little Tikes Trampolina ogrodowa z siatką 450cm

 

Od jakiego wieku dziecko może korzystać z trampoliny?

Rodzice zadają sobie pytanie, od kiedy dziecko może skakać na trampolinie? Zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i z punktu widzenia specjalistów zaleca się, aby do aktywności na trampolinie przystępowały dzieci od 6. roku życia. Chociaż już od 3. roku życia dziecięcy błędnik jest wykształcony i pozwala maluchom utrzymywać pionową postawę ciała, to dopiero po 6. roku życia badacze zauważyli znaczny spadek wypadków podczas skakania na trampolinie. 

  

Dlaczego? Odbijanie się na batucie wiąże się ze znacznym obciążeniem kości. Miarowy i konsekwentny nacisk wywoływany energicznym skakaniem to ryzyko dla delikatnych kości dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6. roku życia. Dlatego warto wstrzymać się z zakupem trampoliny do osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wieku. 

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas skakanie na trampolinie?

Chociaż kwestie techniczne oraz ograniczenia wiekowe są kluczowe jeżeli chodzi o bezpieczną zabawę dzieci na trampolinie, to sami również możecie na nią wpłynąć. Wystarczy, że szczegółowo zapoznacie się z instrukcją obsługi i przekażecie swoim pociechom kilka zasad, które pomogą zminimalizować ryzyko wypadków, złamań i innych niekontrolowanych zdarzeń. Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zabawy na trampolinie.

  

1. W miarę możliwości skaczcie pojedynczo! Wiele wypadków ma miejsce podczas grupowego skakania na trampolinie. Odbijanie się od elastycznej maty może być kontrolowane jedynie w ograniczony sposób, dlatego zachowajcie szczególną ostrożność, kiedy zrobi się tłoczno! 
 

2. Nie jedz podczas skakania! Radosne skakanie na trampolinie to wciągająca zabawa, a kiedy w grę wchodzą przekąski, nietrudno wtedy o zachłyśnięcie lub udławienie się. Pamiętaj, aby nie wchodzić na batutę zaraz po posiłku i nie wpuszczać dziecka na trampolinę z jedzeniem.

 

3. Nie skacz razem z dzieckiem. Chociaż wydaje się, że będąc obok możesz zminimalizować ryzyko urazów, to wbrew pozorom różnica wag sprawia, że dziecko jest jeszcze bardziej narażone. Twoja waga może niekontrolowanie wybić dziecko lub sprawić, że straci równowagę, a stąd już prosta droga do kontuzji. 

 

4. Pokaż dziecku jak skakać. Jak każda intensywna aktywność fizyczna, tak i skakanie na trampolinie wymaga odpowiedniej rozgrzewki. Zanim dziecko wskoczy na batutę, zaproponuj wspólną rozgrzewkę, która przygotuje ciało na wysiłek. Wyjaśnij także, aby skakać na nieco ugiętych kolanach, co zapewni lepszą amortyzację. 

 

5. Nie zostawiaj dziecka samego. Chociaż wspólne skakanie nie jest wskazane, zawsze miej oko na poczynania swojej pociechy. Podczas skakania dzieci chcą próbować nowych rzecz, co często prowadzi do istnych małpich wygłupów. Pilnuj, aby dziecko nie wykonywało niebezpiecznych akrobacji i lądowało na nóżkach, a nie na rączkach lub ramionach.

 

6. Trampolina powinna być pusta. Pod żadnym pozorem nie pozwalaj dziecku wnosić na trampolinę twardych lub ostrych przedmiotów. W trakcie skakania znacznie zmniejsza się poziom panowania nad ciałem, a także wszystkim, co znajduje się na batucie. 

 

7. Sprawdzaj stan techniczny trampoliny przed każdym użyciem. Zanim wpuścisz dziecko na batutę, upewnij się, że mata nie jest mokra, ani uszkodzona. Sprawdź, czy konstrukcja stabilnie stoi na ziemi, czy siatka nie jest dziurawa i czy każdy element jest solidnie dokręcony. 

 

8. Nie skacz w butach. Przed wejściem na trampolinę zdejmij dziecku obuwie, a nawet skarpetki. Nie tyle zabezpieczy to matę przed eksploatacją, co zapewni dzieciom lepsze panowanie nad swoimi ruchami i zapobiegnie poślizgnięciom oraz urazom stawu skokowego. 

  

ilustracja: Little Tikes Trampolina ogrodowa z siatką 360 cm

 
Kto nie powinien skakać na trampolinie?

 
Każdy odpowiedzialny rodzic przed zakupem batuty do ogrodu, zadaje sobie pytanie - czy skakanie na trampolinie jest zdrowe dla dziecka? Istnieją okoliczności, w których odpowiedź jest negatywna. Na trampolinie nie powinny skakać dzieci, u których stwierdzono takie schorzenia lub wady postawy jak:

 
•    Skolioza 
•    Dyskopatia
•    Koślawość kolan 
•    Urazy kończyn/kręgosłupa
•    Astma 

 
W takich wypadkach należy zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze, że aktywność ruchowa powinna być dobrana pod kątem potrzeb dzieci, ich możliwości oraz bezpieczeństwa. 

 

Bezpieczeństwo to podstawa w każdej zabawie. Zachowując odpowiednie środki ostrożności i dbając o techniczne aspekty swojej trampoliny, możecie zapewnić swojemu dziecku wsparcie w rozwoju i rozbudzić w nim zamiłowanie do sportu i aktywności ruchowych. O korzyściach, jakie niesie za sobą skakanie na trampolinie przeczytacie w artkule Skakanie na trampolinie a rozwój ruchowy dziecka

 

 

 

Podobne wpisy

Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

Zobacz

Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

Zobacz

Proste ozdoby świąteczne do zrobienia z dzieckiem

Boże Narodzenie to magiczny czas, którym chcemy cieszyć się jak najdłużej! Co jednak, kiedy śniegu brak, a grudniowa aura nie nastraja do świętowania? Nic straconego! Świąteczny klimat możesz stworzyć samodzielnie, przemieniając swój dom za pomocą prostych ozdób świątecznych DIY w przytulną przestrzeń pełną magii!

Zobacz