Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Zabawki edukacyjne

15-10-2015

Zabawki edukacyjne

„ Człowiek uczy się przez całe życie”- to powiedzenie zna chyba każdy z nas. I faktycznie ma ono w sobie wiele prawdy. Od chwili narodzenia niemalże do śmierci poznajemy świat, poszerzamy zakres swojej wiedzy i każdego dnia dowiadujemy  się czegoś nowego.

Nasz mózg pracuje na pełnych obrotach nieprzerwanie przez cały okres naszego życia, przetwarzając ogromną ilość bodźców i informacji. Na to w jaki sposób funkcjonuje ogromny wpływ ma dzieciństwo. Ten kluczowy dla rozwoju człowieka etap tworzy podwaliny pod to, kim jesteśmy w przyszłości. To właśnie wtedy wykształcają się najróżniejsze umiejętności przydatne w życiu. Wtedy też jesteśmy najbardziej ciekawi świata, a mózg rozwija się  i przyswaja informacje najszybciej.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby rodzice stworzyli swojemu dziecku odpowiednie warunki do rozwoju. Najłatwiej i najszybciej dziecko uczy się poprzez zabawę. Pomocne są w tym najróżniejsze zabawki edukacyjne. Takie produkty tworzone są dla dzieci w różnym wieku i mają rozmaite funkcje oraz przeznaczenie, wśród których warto wymienić:

 • Skupianie wzroku dziecka- tę funkcjonalność posiadają przede wszystkim zabawki edukacyjne dla niemowląt. Charakteryzują się zazwyczaj żywymi, bardzo kontrastowymi kolorami, które w naturalny sposób przyciągają uwagę dziecka. Warto wśród takich zabawek wymienić chociażby karuzele do łóżeczka.
 • Ćwiczenie rączek i paluszków- takie zabawki mają na celu zachęcenie do pracy rękami. Warto więc, aby były wyposażone w najróżniejsze elementy do chwytania, czy guziczki, które można wciskać. Dobrze jeśli przedmiot wydaje dźwięki, co zachęca do powtarzania czynności.
 • Rozwój zdolności manualnych- przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-4 lat. Najczęściej są to najróżniejsze sortery, w których zabawa polega na wkładaniu elementów o określonych kształtach przez otwory w pojemniku. Taka aktywność nie tylko ćwiczy koordynację oko-ręka, ale także pomaga nauczyć się rozróżniać kształty lub kolory.
 • Ćwiczenie spostrzegawczości: zestawy z konkretnymi obrazkami, kolorami i wzorami. Podobne motywu należy ze sobą połączyć. Przykładów jest wiele, ale warto tu wymienić przede wszystkim dobrze wszystkim znane puzzle lub klocki obrazkowe.
 • W dzisiejszych czasach stosuje się coraz to nowocześniejsze rozwiązania, które w jednym produkcie zamykają szereg funkcji i atrakcji. Przykładem tutaj mogą być najróżniejsze zabawki interaktywne i elektroniczne zachęcające do zabawy licznymi dźwiękami, światełkami, piosenkami, czy wierszykami. Tego typu produkty nauczą pierwszych literek, cyferek i zwrotów ( również w obcych językach).
 • Zestawy naukowe- tego typu zestawy przeznaczone są dla uczniów, którzy chcą wzbogacić i uzupełnić zakres swojej wiedzy w najróżniejszych dziedzinach, w tym w chemii, matematyce i fizyce.

Oczywiście wymienione wyżej funkcje to tylko część z tego, co oferują producenci zabawek edukacyjnych. Oferta jest naprawdę bogata, dlatego każde ciekawe świata dziecko znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Zalety zabawek edukacyjnych 

 • - wspomaganie rozwoju na każdym etapie
 • - aktywizowanie wszystkich zmysłów
 • - dostarczanie niezliczonej ilości bodźców
 • - dostosowanie do wieku dziecka
 • - bezpieczne materiały użyte do produkcji


Na co zwracać uwagę dokonując wyboru?

 • Kupując zabawkę edukacyjną zwracaj uwagę przede wszystkim na to, czy oferowane przez nią funkcję i atrakcje dostosowane są do wieku dziecka. Kupując zestaw zbyt skomplikowany łatwo  zniechęcisz malucha do podejmowania aktywności. Natomiast zabawka zbyt prosta zabawka szybko się znudzi i nie spełni swej edukacyjnej roli.
 • Kolejnym szczególnie ważnym aspektem jest jakość wykonania. Sprawdź z jakich materiałów wykonano zabawkę, czy nie zawiera niebezpiecznych elementów, a także czy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty.
 • Cena powinna być adekwatna do jakości i spełnianych funkcji.
Zabawki i zabawa odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej wybajerzona, najdroższa zabawka jaką tylko uda Ci się znaleźć nie przekaże maluchowi takiej wiedzy, jaką mogą przekazać tylko rodzice. I tą zasadą się kieruj każdego Waszego wspólnego dnia.  
 

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót