Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Sposoby na skuteczną naukę

04-03-2016

Sposoby na skuteczną naukę
Nauka jest przez wielu uczniów postrzegana jako zło konieczne. Nic w tym dziwnego. Jest przecież bardzo żmudna, a niektóre zagadnienia wydają się wręcz niemożliwe do zrozumienia. Z pewnością jednak każdy potrzebuje bodźców do tego, żeby się uczyć. Jednym z najskuteczniejszych są osiągane sukcesy. Sprawiają one, że młodzież ma ochotę na pogłębianie wiedzy. Widzi, że czas spędzany przed książkami nie jest czasem zmarnowanym. Co jednak zrobić, aby przyswajać wiedzę szybciej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w stożku doświadczeń Dale’a, który pokazuje jakie metody nauki są najbardziej skuteczne.

Na szczycie piramidki znajdują się osoby, które "generalnie pamiętają". Są to ludzie, którzy mają bardzo dobrą pamięć i nie muszą stosować żadnych dodatkowych technik. Są uzdolnieni i bez większego wysiłku przyswajają wiedzę. Niestety takich osób jest bardzo mało. Znaczna większość zanim czegoś się nauczy musi poświecić trochę czasu.

Niżej w piramidce są różne techniki, które wykorzystuje się podczas nauki. Wiele osób przyswaja dany materiał poprzez czytanie. Jak się okazuje nie jest to skuteczny sposób. Z przeczytanych treści średnio każdy zapamiętuje jedynie 10%. Nauka poprzez samo czytanie jest długotrwała i męcząca. Materiał trzeba przeczytać kilkakrotnie.

Wielu nauczycieli prowadzi lekcje w ten sposób, że mówią o jakimś temacie przez większą część zajęć. Wówczas przekazują wiedzę, ale uczniowie niewiele z tych zajęć wynoszą. Okazuje się bowiem, że przeciętnie każdy zapamiętuje około 10% z tego co usłyszał. Jest to oczywiście wynik średni, bo niektórzy z takiej lekcji więcej zapamiętują, a są i tacy, którzy nie mieszczą się normie. Niekoniecznie wynika to z poziomu inteligencji. Niektórzy ludzie to słuchowcy, dla nich taki wykład jest dobry. Niestety większość z nas jest wzrokowcami.

Wiele ludzi pamięta, to co zobaczy. W ich przypadku podczas nauki dobrze byłoby oglądać obrazy, plakaty. Według stożka doświadczeń Dale’a średnio pamiętamy około 30% tego, co zobaczymy. Jest to znacznie lepszy wynik niż w przypadku samego czytania lub słuchania.

Znacznie więcej, bo aż połowę zapamiętujemy, jeżeli coś jednocześnie widzimy i słyszymy. Dobrym sposobem na dość szybkie przyswojenie danej partii materiału jest więc oglądanie programów edukacyjnych i multimedialnych encyklopedii. Oprócz obszernego wyjaśnienia, które lektor czyta na głos jest wiele rysunków. Sprawia to, że materiał dużo szybciej zostaje zapamiętany. W efekcie nauka staje się znacznie przyjemniejsza. Nie jest bowiem taka żmudna. Nie trzeba siedzieć i czytać niezbyt ciekawego podręcznika, pisanego często w sposób niejasny dla ucznia. Ta sama partia materiału, ale przedstawiona w inny sposób może być znacznie bardziej interesująca.

Jeszcze więcej, bo aż 70% zapamiętuje się, jeżeli równocześnie się coś mówi i pisze. Dobrze jest więc przygotować różnego rodzaju notatki, plakaty, gdzie podczas pisania będzie się równocześnie mówiło. Można też trudniejsze rzeczy konieczne do zapamiętania zapisywać na kartce czy tablicy, jednocześnie powtarzając to samo na głos.

70% to bardzo dużo i wydawałoby się, że zapamiętać więcej jest praktycznie niemożliwością. Okazuje się jednak, że można pamiętać nawet około 90% danego tematu. Warunkiem jest jednak, że równocześnie należy mówić i działać.

W praktyce można przykładowo wystawiać jakąś inscenizację z podziałem na role. Wtedy stworzy się możliwość, żeby równocześnie cos mówić i pokazywać to. Jest to skuteczny sposób na zapamiętanie wielu skomplikowanych faktów, zwłaszcza z historii, polskiego. Z innych przedmiotów nie jest tak prosto przygotować jakąś inscenizację, choć oczywiście dla chcącego nic trudnego. Jak ktoś się uprze to może uda mu się przygotować coś z matematyki, choć teoretycznie będzie to trudne. W matematyce niełatwo jest coś wymyśleć, nie ma tam wielu wydarzeń, tylko liczby. Oczywiście można przykładowo przy dziale z figur geometrycznych, przygotować scenkę np. rozgrywającą się w sklepie, gdzie sprzedawca, będzie chciał polecić jego zdaniem najbardziej interesująca figurę. Wtedy zaczyna zachwalać swój "produkt". Mówi , że to jest trójkąt, jest on niezwykły, gdyż zawiera tylko trzy boki, idealnie ze sobą skomponowane. Taka wspólna nauka za pomocą inscenizacji sprawia, że znacznie chętniej pochłania się dany materiał. Jest to dużo ciekawsze i znacznie bardziej interesujące. Ponadto ma wiele innych zalet. Przyczynia się do tego, że pogłębia więzy między kolegami z tej samej klasy, podwórka.

Innym sposobem na to, żeby równocześnie coś mówić i wykonywać są różnego rodzaju gry. Można grać w karty, grę planszową. Ważne, żeby wymyśleć jakieś zasady dopasowane do przyswajanego materiału. Przy przyswajaniu jakichś pojęć nie zaszkodzi zaprojektować plansze, na której raz na jakiś czas, będzie kolorowy punkt z numerem. Pod tym numerem będzie się kryło jakieś pytanie. Na osobnych karteczkach trzeba przygotować różne pojęcia konieczne do zapamiętania na przyszłą lekcję. Do gry używać pionków i kostki, jeżeli ktoś stanie pionkiem na kolorowym polu z numerem, wówczas inna osoba odczytuje pytanie, definicję do wyjaśnienia i należy na to pytanie odpowiedzieć. Jeżeli ktoś nie będzie znał odpowiedzi to należy zastosować jakieś kary. Można przykładowo stać jedną kolejkę dodatkowo, cofnąć się o parę pól, wykonać jakieś polecenie wymyślone przez resztę kolegów, z którymi się gra.

Jeszcze innym sposobem na zapamiętanie około 90% z przyswajanego materiału jest zastosowanie w praktyce. Zamiast mówić, że poprzez połączenie koloru żółtego i niebieskiego tworzy się zielony, można to samo sprawdzić na kartce papieru. Nie zaszkodzi jeszcze komentować to, co się robi na głos. W ten sposób dana rzecz zostanie zapamiętana na dłużej.

Niestety nie ma takiej metody, która pozwoliłaby na zapamiętanie w 100% danego materiału. Pamiętać powyżej połowy to i tak sukces. Co zatem zrobić, żeby nauka była efektywna. Największą skuteczność mają te metody przyswajania wiedzy, w których słyszenie, mówienie i widzenie równocześnie stosuje się z działaniem, wykonywaniem jakiejś czynności. Większość z tych rzeczy trzeba robić przy współudziale innych kolegów, koleżanek. Konieczna jest współpraca w grupie. Niestety takie wspólne spotkania często nie przebiegają tak jak powinny. Zamiast skutecznie poszerzać swoją wiedzę w grupie, zaczyna się dyskusję nie na temat, wygłupy. Tak wykorzystany czas w ogóle nie przynosi żadnych korzyści, jeżeli chodzi o naukę. Najlepszym wyjściem byłoby, gdyby uczniowie pod kierunkiem kogoś doświadczonego stosowali różne metody ułatwiające zapamiętywanie. Nie zaszkodzi więc porozmawiać z nauczycielką i poprosić, żeby czasami przeprowadzała zajęcia w sposób mniej konwencjonalny, żeby nie był to jedynie żmudny wykład, po którym większość zapamięta jedynie 10%. W ten sposób nasza pociecha wyniesie z lekcji znacznie więcej. 

Uczenie w działaniu to najskuteczniejsza metoda zapamiętywania trudnego materiału. Jeżeli dziecko będzie chciało się w ten sposób uczyć, to trzeba je do tego zachęcać, ale należy mieć stale wytężoną uwagę. Nie może być tak, że spotkania w grupce będą tak naprawdę jedynie pretekstem do tego, żeby świetnie się bawić. Z pewnością jednak wspólna nauka będzie skuteczna, jeżeli każdy z uczniów będzie miał odpowiednio dużą motywację i będzie mu zależało na tym, żeby polepszyć swoje oceny nie wkładając w to zbyt wiele wysiłku.

Jeżeli okaże się, że wspólne uczenie się nie przynosi takich efektów, jakie oczekujemy, to należy się zastanowić nad innymi mniej metodami. Od 30-50% zapamiętuje się poprzez odbiór wizualny. Oczywiście wiele bardziej skuteczne jest kiedy oprócz odbioru wzrokowego dodatkowo omawiane jest, to co obserwujemy. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w różne multimedialne programy edukacyjne.

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót