Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Poszukiwania idealnej niani

Znalezienie dobrej niani dla swojej pociechy to wbrew pozorom duży problem dla rodziców. Wiele mam nie chce rozstawać się ze swoim maluchem. Zazwyczaj rezygnują na pewien czas z pracy, by móc go wychowywać. Przychodzi jednak czas kiedy część z nich musi wrócić do pracy bądź do innych obowiązków, które zeszły na dalszy plan gdy na świecie pojawiło się wyczekiwane maleństwo. Kiedy babcia nie ma czasu, a żłobek nie jest według mamy odpowiednim miejscem dla jej dziecka pojawia się pomysł zatrudnienia niani.

Każdy rodzic chciałby, by jego dzieckiem opiekowała się osoba odpowiedzialna, troskliwa, a także posiadająca doświadczenie w opiece. Najlepiej byłoby, gdyby przyszła niania miała także głowę pełną pomysłów, by urozmaicać dziecku czas i zapewniać optymalny rozwój. Wysokie wymagania stawiane przyszłym opiekunkom wynikają z troski i obaw pojawiających się u rodziców. Dziecko jest dla nich najważniejsze. Niania w przypadku wielu rodzin to nie tylko osoba opiekująca się ich dzieckiem, ale także osoba, która staje się niemalże członkiem ich rodziny. Dlatego tak ważne jest, by potrafiła zdobyć także zaufanie rodziców. Należy jednak pamiętać, że ideałów nie ma. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zastanowić się kogo szukamy, ale także być gotowym do pójścia na kompromis bądź rezygnacji z pewnych wymagań.


 Za poszukiwania należy zabrać się dużo wcześniej, by nie okazało się, że czas przeznaczony na znalezienie niani nam się skończył, a kandydatki z którymi się spotkałyśmy nam nie odpowiadają. Kogo szukamy?

 Zanim zaczniemy szukać, odpowiedzmy sobie na pytania w jakim wieku powinna być przyszła opiekunka, jakie powinna posiadać kwalifikacje i czy powinna to być osoba doświadczona w opiece nad dziećmi. Zastanówmy się też czy niania ma być tylko nianią czy także uczestnikiem naszego życia rodzinnego i kimś bliskim.


 Obowiązki

 Ważnym jest, by sprecyzować jakie obowiązki będą należały do przyszłej niani. Czy zależy nam tylko na opiece nad dzieckiem, czy także przygotowaniu mu posiłku bądź wyprasowaniu ubranek. Kolejnym problemem jest wymiar czasu pracy, czyli ile godzin dziennie niania będzie spędzała z dzieckiem. Pamiętajmy, by nie obciążać niani zbyt wieloma obowiązkami, bo może to ograniczać czas poświęcany maluchowi, a także niania najzwyczajniej może nie mieć siły na zabawy czy wycieczki. Wiele niań nie godzi się także na inne obowiązki niż opieka nad dzieckiem i to, co z nim związane. Więcej obowiązków to także wyższe wynagrodzenie, które trzeba zapewnić niani. Na tym etapie należy przemyśleć jakie są nasze możliwości finansowe i jakie wynagrodzenie możemy zaproponować. Jego wysokość powinna być adekwatna do wykonywanych obowiązków. Warto też pomyśleć o formie zatrudnienia. Część rodzin poszukuje także niani, która z nią zamieszka. W takiej sytuacji prawa i obowiązki powinny być dokładnie określone, by nie dochodziło do nieporozumień.


 Gdzie szukać?

 Jest kilka skutecznych sposobów na poszukiwanie niani. Pierwszym i najczęstszym jest telefon do znajomych i rodziny z zapytaniem czy mogą kogoś polecić kto u nich pracował. W ten sposób możemy zupełnie za darmo znaleźć osobę, o której już dużo wiemy.

 Co jednak jeżeli nikt z naszych znajomych nie może nam polecić właściwej osoby lub polecane opiekunki mają już zatrudnienie. W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług jednej z wielu w Polsce agencji opiekunek. Niemal w każdym większym mieście można znaleźć kilka agencji, które z chęcią znajdą dla nas nianię. Polecane przez agencje opiekunki na pewno będą miały referencje i doświadczenie w zawodzie. Minusem poszukiwania Niani przez agencje jest to, iż jest to usługa dość droga, która wiąże się często z jednorazowym wydatkiem w wysokości 1000-1200 złotych.

 Trzecim sposobem poszukiwania Niani, który obecnie zyskuje coraz większą popularność jest przeglądanie ogłoszeń w internecie. Co ciekawe, to z tego sposobu właśnie najczęściej korzystają Agencje, które poszukują dla nas opiekunki. Zbierają od nas informację kogo szukamy i przeglądają oferty w sieci. Jednak coraz więcej osób posiadających internet decyduje się to robić osobiście rezygnując jednocześnie z pośrednictwa agencji.

 Obecnie istnieje wiele miejsc w Internecie gdzie możemy znaleźć aktualne ogłoszenia opiekunek. Są duże serwisy drobnych ogłoszeń takie na przykład jak gumtree.pl gdzie oprócz ogłoszeń opiekunek są też malarze, mechanicy i i inni. Ogłoszenia opiekunek są jednak zwykle bardzo krótkie i bez zdjęcia. Zazwyczaj jest to jedno zdanie charakteryzujące opiekunkę i numer telefonu.

 Dlatego lepszym pomysłem wydaje się poszukiwanie Niani w specjalistycznych portalach przeznaczonych tylko dla ogłoszeń opiekunek takich jak na przykład  niania.pl. W serwisach tych o potencjalnych kandydatkach możemy dowiedzieć się zwykle dużo więcej gdyż często mają zdjęcie, obszerny opis, preferowane godziny pracy czy też określone stawki płacy. Niektóre z tych portali poszły nieco dalej i starają się sprawdzać wiarygodność ogłoszeń niań poprzez potwierdzanie ich tożsamości, analizowanie ich profilów oraz dokładne sprawdzanie referencji.

 Rejestrując się w takim serwisie wypełniamy pola z naszymi wymaganiami odnośnie opiekunki. Dzięki temu portal podsuwa nam oferty opiekunek, które pasują do naszych potrzeb.

 Dużą zaletą poszukiwania niani w Internecie jest spora liczba ogłoszeń oraz możliwość bezpośredniego kontaktu z wybranymi kandydatkami. Co bardzo ważne ten sposób poszukiwania niani jest zazwyczaj darmowy lub związany z niewielką opłatą.


 Rekrutacja

   Kiedy znajdziemy osobę, która nas zainteresuje i wydaje nam się dobrą kandydatką na nianię zadzwońmy do niej, by upewnić się że oferta jest aktualna. Następnie zaprośmy   ją na spotkanie. Postarajmy się wybrać takie godziny, by nasz maluch nie spał. Podczas wizyty kandydatki porozmawiajmy o jej wcześniejszych doświadczeniach w opiece   nad dziećmi.

 Doświadczenie jest dosyć ważne jeśli niania ma mieć pod opieką bardzo małe dziecko. Powinna wiedzieć jak wygląda pielęgnacja małych dzieci oraz jak przebiega ich rozwój. Jeśli posiada referencje warto je sprawdzić. Ukończony kurs pierwszej pomocy to dodatkowy atut. Ważnym jest, by zapytać kandydatkę dlaczego chce się podjąć pracy niani. Powinna mieć na uwadze nie tylko względy finansowe, ale także lubić dzieci i chcieć uczestniczyć w ich rozwoju.

 Przyszła niania może także wykazać się znajomością zabaw, opowiadając o tych, w które najbardziej lubi się bawić ze swoimi podopiecznymi. Podczas spotkania zwróćmy uwagę na to, czy kandydatka odpowiednio się wysławia. Dzieci przejmują schematy językowe od osób, z którymi spędzają dużo czasu.

 Podczas spotkania przedstawmy oczywiście swoje oczekiwania i warunki pracy. Należy powiedzieć o wymiarze czasu pracy, zakresie obowiązków, wynagrodzeniu, zasadach korzystania z lodówki czy komputera. Powinniśmy także powiedzieć o wynagrodzeniu za ewentualne nadgodziny oraz sposobie rozliczenia za urlopy i zwolnienia. Niech niania odpowie, czy warunki przez nas proponowane jej odpowiadają i jak ona wyobraża sobie współpracę. Powinna także dostać możliwość przemyślenia propozycji.

 Podczas całego spotkania obserwujmy nianię dyskretnie - czy skupia się tylko na rozmowie z nami, czy obserwuje dziecko, czy może próbuje nawiązać z nim kontakt. Możemy także zapytać jak zachowałaby się w konkretnej sytuacji, np. gdy dziecko zacznie wymiotować czy wpadnie w histerię. Pamiętajmy, że niania powinna być schludna, otwarta, pogodna i pełna energii, ale także stanowcza. Nie skreślajmy jednak niani, gdy okaże się, że nie posiada doświadczenia a podczas rozmowy widzimy, że świetnie nawiązuje kontakt z dzieckiem. Przy wyborze niani poza rozsądkiem ważna jest także intuicja.


 Niania znaleziona. Co dalej? 

 Kiedy znajdziemy już odpowiednią nianię postarajmy się, by pierwsze dni spędzone z dzieckiem były przyjemnością dla każdej ze stron. Na początku warto tak zorganizować czas, by opiekunka przychodziła do maluszka podczas naszej obecności w domu. Dziecko nie będzie obawiało się zostać z obcą osobą, a my będziemy mieli czas, by zaobserwować jak niania opiekuje się dzieckiem i czy chętnie wspólnie spędzają czas.

 Jeśli wybrana przez nas osoba po kilku dniach pracy okaże się świetną nianią nie bójmy się zostawić z nią naszej pociechy. Możemy co jakiś czas dzwonić do domu, by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, ale nie róbmy tego zbyt często. Jeśli uważamy, że niania się sprawdza - zaufajmy jej. Jeśli coś będzie nie tak, to na pewno zauważymy to w zachowaniu malucha. Mnóstwo rodziców korzysta z usług niań i są z nich zadowoleni.

 Bądźmy dobrej myśli.

powrót