Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Mniej siniaków i zadrapań

Jazda na rowerze to kamień milowy w rozwoju dziecka. 


Rowerek balansowy (tzw. biegaczek), rowerek dwukołowy z bocznymi kółkami czy rowerek trójkołowy? Który wybrać dla maluszka? Spróbujmy odpowiedzieć.
Zdobycie umiejętności jazdy na rowerze równoznaczne jest z przeżyciem utraty pierwszego zęba. To moment który ty i twoje dziecko zapamiętacie na zawsze! Ale jaki jest najlepszy sposób na nauczenie malucha jazdy na rowerze, aby czerpał jak najwięcej radości z nauki?


Dostępne są trzy główne opcje roweru przed pedałami: 

  1. rower balansowy (biegaczek)
  2. rower trójkołowy
  3. rower z bocznymi stabilizatorami


Każdy z nich po czasie zrobi z małego rowerzysty, prawdziwego kolarza. Takie początki mieli wszyscy liderzy Tour De Pologne. Pytanie tylko, który rower sprawi maluszkowi przy tym najwięcej przyjemności? 
Aby pomóc Ci wybrać, omawiamy główne korzyści płynące z roweru typu biegaczek.


Zalety biegaczka


Kiedy uczyliśmy się jeździć, wybór był prosty: boczne kółka, trójkołowiec albo nic! A kiedy wsiedliśmy na dwa kółka, to było trochę tak, jak zaczynać od zera. Musieliśmy się ponownie nauczyć, łapać rónowagęć, bez wsparcia dodatkowych kółek. Wspaniałą cechą roweru typu biegaczek jest to, że buduje on pewność siebie i równowagę, pozwalając dziecku robić małe kroki do przodu. Stopy blisko ziemi zwiększają poczucie bezpieczeństwa małych rowerzystów. 

Wyrabiają sobie nawyk trzymania ciężaru nad dwoma kołami i uczą się ustawiać stopy, jeśli rower zacznie się przechylać, aby nie stracić równowagi. Oznacza to mniej siniaków i zadrapań, zanim przesiądą się na rower z pedałami! Jedynej rzeczy, której twoje dziecko nie nauczy się na biegaczku, jest pedałowanie. Jednak po opanowaniu równowagi i kierownicy  przychodzi to już o wiele łatwiej.


Zalety trójkołowców


Dzięki dwóm kołom z tyłu zamiast jednego, trójkołowy rowerek zapewni dziecku dodatkowe wsparcie. Dzięki temu nie muszą uczyć się rónowagi i mogą skupić się w całości na nauce pedałowania. Trójkołowce są opcją bardzo bezpieczną i przyjazną dla dzieci, ponieważ rama jest zazwyczaj nisko nad ziemią, a siodełko jest duże i wygodne. Minusem jest to, że dzieci nie uczą się łapania prawidłowej równowagi. Tak więc, kiedy przechodzą do właściwego roweru z pedałami, zaczynają ponownie od uczenia się balansu i pedałowania. Sprawia to, że postępy w nauce są znacznie wolniejsze. Uważamy, że rowerki trójkołowe mają swoje miejsce, ale traktujemy je bardziej jako zabawę, a nie skrót do rowerów z pedałami - z kilkoma wyjątkami o których za chwilę!


Zalety rowerka z bocznymi kółkami


Kiedy byliśmy dziećmi, odkręcenie bocznych kółek stabilizujących po raz pierwszy było  tak samo ważne, jak wygrywanie ważnego meczu ze starszymi chłopakami. Było to niesamowite uczucie móc jechać samemu, nie chwiejąc się niezgrabnie z boku na bok i nie podpierając się kółeczkami. Wielu rodziców wciąż wybiera stabilizatory, aby pomóc swoim dzieciom przyzwyczaić się do jazdy. Są nawet są standardem w wielu nowych rowerach dla dzieci. Podobnie jak w trójkołowcach, zaletą stabilizatorów jest to, że dodają rowerowi dodatkowego wsparcia, gdy maluch uczy się pedałować. A głównym minusem, że twoje dziecko nie uczy się prawidłowo balansować i równoważyć.


Gdy boczne kółeczka znikają, przed maluchami jest zupełnie nowy świat (i z ich punktu widzenia nie specjalnie zabawny)! Teraz na dwóch kółkach twoje dziecko będzie musiało poradzić sobie z wyważaniem i sterowaniem jednocześnie. Kolejnym minusem stabilizatorów jest to, że są dość niewygodne i szerokie. Może być frustrujące w przypadku poruszania się w ciasnych zakrętach. 


Podsumowanie


Wszystkie trzy opcje świetnie nadają się do budowania siły, koordynacji i pewności siebie. Właśnie tego, Twoje dziecko potrzebuje najbardziej, aby nauczyć się jeździć na rowerze. Jednak obecnie mnóstwo rodziców uwielbia rowerki biegaczki.  Małe dzieci łatwo się do nich przyzwyczajają i szybko uczą sie równowagi - zwłaszcza na zjazdach. Ale istnieje jeszcze inna opcja! Jeśli podoba Ci się pomysł trójkołowca, możesz wypróbować rower typu "dwa w jednym" , który  w miarę rozwoju dziecka można zmienić z trójkołowca na rower typu biegaczek


Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, jesteśmy pewni, że Twoje dziecko nauczy się jeździć w trymiga!

powrót