Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Klocki Lego- historia i ciekawostki

19-04-2016

Klocki Lego- historia i ciekawostki

Klocki Lego – czy znasz chociaż jedno dziecko, które się nimi nie bawiło? Ta marka to prawdziwa legenda, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Znają ją dzieci, kochają także dorośli. Jaka jest historia najpopularniejszych na świecie klocków i co warto o nich wiedzieć?

Lego historia

Klocki Lego swoją historią sięgają lat 30 XX wieku. Założycielem tej rodzinnej firmy jest Oleg Kristiansen. Początkowo przedsiębiorstwo działało jako zakład stolarski. Skąd zatem w głowie Szweda zrodziła się myśl, aby produkować zabawki? Zauważył on bowiem, że z poprodukcyjnych odpadów można wytworzyć świetne, drewniane zabawki. Fakt ten był kluczowy dla rozwoju firmy i na zawsze zmienił profil jej działalności.

Pierwsze zabawki Lego były dosyć duże i raczej nieskomplikowane w budowie. Podstawę ofert stanowiły drewniane pojazdy, głównie samochodziki, następnie zwierzęta. Z biegiem czasu produkty były coraz bardziej skomplikowane, a Olek stwierdził, że warto w procesie produkcyjnym zastosować inny materiał niż drewno- mianowicie tworzywa sztuczne.

I w tym momencie rozpoczyna się historia Lego jako producenta klocków. Kristiansen przez 2 lata tworzył protoplastę tego, co dziś znamy jako klocki Lego.

Zaskakujący może być fakt, że początkowo Lego nie sprzedawały się tak dobrze, jakby oczekiwał tego założyciel firmy. Dopiero po zmianie pierwotnego projektu klocka na ten, który znamy dziś ( czyli cegiełki łączone ze sobą za pomocą wypustek i odpowiadającym im gniazd, co pozwala na uzyskanie nieskończonej wręcz możliwości połączeń), a także ciągłemu poszarzaniu oferty, Lego zyskiwały coraz większą popularność.

Lego ciekawostki

Klocki Lego to nie tylko mnóstwo rozwijającej zabawy, ale także interesujące ciekawostki. Czy wiesz, że:

  • Nazwa Lego to zbitek wyrazów „ LEg” i „GOdt”  i oznacza „Baw się dobrze”
  • Do tej pory wyprodukowano ok 800 miliardów klocków Lego
  • Największy zestaw Lego dostępny w sklepach składał się z ok. 6000 elementów, a zbudować z niego można było Taj Mahal  
  • Wszystkie klocki Lego wyprodukowane od 1958 roku pasują do siebie
  • Od 1978 roku powstało ponad 5 miliardów ludzików Lego- w związku z tym szacuje się, że ich liczba może w niedługim czasie przekroczyć ilość żyjących na świecie ludzi 

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
Ponadczasowe zabawki- bawią i uczą dzieci od pokoleń. Proste i uniwersalne, a jednocześnie ciekawe. NIgdy się nie nudzą. Z czym Wam kojarzy się zabawka ponadczasowa? ...
Powrót