Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Jeszcze tylko 9 miesięcy...

21-10-2015

Jeszcze tylko 9 miesięcy...

Magiczne dwie kreski! Test wykazał, że nareszcie jesteś w ciąży. Pewnie i tak kupisz jeszcze pięć, żeby się upewnić. I co teraz będzie? Tysiąc pytań w jednej chwili - czy dziecko będzie zdrowe, chłopczyk czy dziewczynka, dziecko czy może dzieci, jak zniosę ciążę, czy dużo przytyję, gdzie rodzić, a jakie wybrać imię...
 Spokojnie, wiele odpowiedzi znajdziesz w fachowej literaturze i u swojego lekarza, a kilka odpowiedzi nasunie się samych - wystarczy, że będziesz siebie obserwować.

Co się dzieje w brzuszku?
 1 miesiąc - pod koniec 1. miesiąca zarodek jest mniej więcej wielkości ziarenka maku.
 2 miesiąc - maluszek rośnie każdego dnia ok. 1 mm, ma już serduszko i zawiązki kończyn.
 3 miesiąc - w tym miesiącu rozwijają się narządy, maluszek ma niecały centymetr.
 4 miesiąc - maluszek ma już dobrze wykształcone paluszki u rąk i u nóg, a także brwi i rzęsy; może ziewać i mieć czkawkę.
 5 miesiąc - dziecko intensywnie się rusza, na główce pojawiają się włoski.
 6 miesiąc - dłonie potrafią już zaciskać się w piąstki, maleństwo jest jeszcze chudziutkie.
 7 miesiąc - maluszek może ssać kciuk, reaguje na światło, dźwięk i ból.
 8 miesiąc - dziecko przybiera na wadze, intensywnie rozwija się mózg, maluszek może widzieć i słyszeć.
 9 miesiąc - płuca są już w pełni rozwinięte, maleństwo jest gotowe do przyjścia na świat.
 
 Panie doktorze, czy wszystko jest w porządku?
 Prawdopodobnie do ginekologa pobiegniesz zaraz po zrobieniu testu ciążowego. Będziesz teraz częstym gościem w jego gabinecie. Co miesiąc wykonuje się badanie ogólne moczu i morfologię. Na początku i w 5. lub 6. miesiącu - badanie glukozy w surowicy krwi. Pod koniec ciąży przeprowadza się badanie krwi pod kątem żółtaczki zakaźnej typu B, a także badanie czynności serca płodu.
 Podczas ciąży lekarz co najmniej 3 razy wykona badanie USG, aby ocenić położenie łożyska, wielkość dziecka oraz wykluczyć ewentualne wady rozwojowe. Zaleci też zażywanie odpowiednich witamin i leków.
 Pytaj swojego ginekologa o wszystko, co cię zaniepokoi. W przypadku przeziębienia czy jakiejkolwiek choroby zawsze informuj lekarza, że spodziewasz się dziecka.
 
 Dlaczego chce mi się płakać, a zaraz potem rozpływam się ze szczęścia?
 Począwszy od 1. miesiąca nastrój może płatać ci figle. Euforia, radość i ciekawość spowodowana oczekiwaniem na dziecko przeplatać się będzie z niepokojem, bezradnością i lękiem. Jednak każda kobieta ciążę przechodzi inaczej. Oto zestaw objawów psychicznych i fizycznych, których na różnych etapach możesz, ale nie musisz się spodziewać:
 Odczucia fizyczne - zmęczenie, senność, trudności ze spaniem, poranne mdłości, zaparcia, niechęć do jedzenia, nadmierny apetyt, wzdęcia, zawroty głowy, bóle kręgosłupa, krwawienie z dziąseł, kurcze mięśni nóg, hemoroidy, swędzenie brzucha, powiększenie piersi, wydzielina z piersi, problemy z oddychaniem, obrzęki nóg i dłoni, nieporadność.
 Odczucia psychiczne - drażliwość, niepewność, niepokój, lęk, roztargnienie, płaczliwość, podniecenie, znużenie ciążą, radość, ciekawość, zapał do wszystkiego, błogość, poczucie, że wszystkich kochasz, rozrzewnienie, skupienie na sobie, spokój wewnętrzny.
 Pamiętaj, że ciąża to okres niezwykły nie tylko dla ciebie, ale i dla twojego męża. Pozwól mu otoczyć cię specjalną opieką. W końcu on przez te 9 miesięcy dojrzewa do ojcostwa. Masz prawo być kapryśna, płaczliwa i zmęczona. Pamiętaj jednak, że ludzie radośni i uśmiechnięci łatwiej radzą sobie z trudnościami (i milej się z nimi żyje). Postaraj się, żeby oczekiwanie na dziecko jeszcze bardziej zbliżyło was do siebie. Teraz macie nieograniczony czas na romantyczne kolacje przy świecach, wyjścia do kina, teatru, filharmonii, spotkania z przyjaciółmi. Później będzie już o to trudniej.
 I najważniejsze - pomimo wszystkich negatywnych odczuć i przypadłości związanych z ciążą staraj się zachować spokój i optymizm. Z pewnością dziecko będzie wtedy bardziej zadowolone.
 
 Czy dużo przytyłam?
 Nie da się ukryć, że przybędzie ci teraz trochę "pięknych kilogramów". Od samego początku staraj się odżywiać we właściwy sposób, tak abyś odpowiednio przybierała na wadze. Najkorzystniejszy przyrost masy ciała w ciąży to 12-17 kg. Wszystko zależy od twojej budowy ciała. Nie ma reguły, że jeżeli przytyjesz dużo, to urodzisz większe dziecko. Ważne, abyś kontrolowała swoją wagę i o wszystkich wątpliwościach informowała lekarza.
 W związku z powiększającym się brzuszkiem trzeba będzie zrobić małą rewolucję w szafie. Jednakże to, że stajesz się matką, nie oznacza, że przestajesz być kobietą. Nawet (a może zwłaszcza) w ciąży możesz ubierać się wygodnie, a przy tym czuć się kobieco i pięknie. Minęły już czasy, w których kobiety oczekujące dziecka robiły wszystko, żeby ukryć brzuch w fałdach obszernych bluzek czy sukni ciążowych. Obecnie jest coraz więcej (wcale nie drogich) sklepów z modną i wygodną odzieżą dla przyszłych mam. A wiedzą to chyba wszystkie kobiety, że nowy ciuszek potrafi świetnie poprawić nastrój (nowy - to także i ten od koleżanki, która ciążę ma już za sobą, czy zakupiony np. na aukcji internetowej rzeczy używanych).
  Jak przygotować się do porodu?
 Myśl o porodzie (zwłaszcza pierwszym) może napawać cię lękiem - to normalne, że boisz się tego, co nieznane. Dlatego warto wcześniej przygotować się do tego wielkiego wydarzenia. Zastanówcie się razem z mężem, w jaki sposób i gdzie chcecie rodzić. Obecnie istnieje wiele możliwości - poród rodzinny, w wodzie, w domu. Pod koniec 6. miesiąca warto zacząć chodzić do szkoły rodzenia. Tam na pewno nauczysz się rozpoznawać zwiastuny porodu, prawidłowo oddychać podczas porodu, a także jak postępować w okresie połogu.
 Warto też wcześniej wybrać się do szpitala i obejrzeć salę porodową.
 Przygotujcie w domu miejsce dla maluszka. Na spokojnie i bez pośpiechu - kiedy jeszcze poruszanie się nie sprawia ci problemu - zaopatrzcie się we wszystko, co jest potrzebne do opieki nad noworodkiem. Wybierzcie wózek oraz fotelik samochodowy.
 Najlepiej 3 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu przygotuj torbę, którą zabierzesz ze sobą do szpitala, a w niej:
 dokumenty:
 dowód osobisty, książeczkę ubezpieczeniową, kartę ciąży, ostatnie wyniki badań, ewentualnie zgodę na poród rodzinny;
 rzeczy dla siebie:
 ubrania - 3 krótkie koszule rozpinane od góry (do karmienia piersią), szlafrok, kilka par obszernych majteczek bawełnianych lub jednorazowych, skarpety, klapki pod prysznic, 2 duże ręczniki; kosmetyki - szare mydło, łagodny żel po prysznic, szampon, szczoteczkę i pastę do zębów, krem do twarzy, paczkę największych podpasek, wkładki laktacyjne, chusteczki higieniczne;
 rzeczy dla maluszka:
 5 koszulek, 2 kaftaniki, 5 par śpioszków, skarpetki (w niektórych szpitalach własne ubranka potrzebne są tylko przy wyjściu ze szpitala), paczkę jednorazowych pieluszek, chusteczki dla niemowląt, zasypkę bądź krem przeciw odparzeniom.
 Ponadto warto mieć ze sobą telefon komórkowy z ładowarką, zegarek, aparat fotograficzny, książkę lub gazety, a także wodę niegazowaną, kanapki dla taty, herbatę w torebkach, kubek, cukier, owoce.
 Pozostałe rzeczy (np. liście zamrożonej kapusty na obolałe piersi czy bepanthen) mąż może dostarczyć już po porodzie.
  Czy dam radę?
 Oczywiście, że tak! Nawet jeżeli będziesz źle znosić ciążę albo poród będzie długi i bolesny (a wcale nie musi tak być!), nagroda w postaci słodziutkiego, rumianego maluszka sprawi, że wszystkie trudności pójdą w niepamięć. A każda matka może to potwierdzić.

 

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót