Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Jak zachęcić dziecko do czytania?

13-04-2016

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, obok okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji

/Jim Trelease/


Czytanie rozwija język, język zaś stanowi podstawę dla myślenia, w tym także matematycznego. Czytanie otwiera dostęp do skarbnicy ludzkiej myśli i wiedzy. Tymczasem wielu ludzi choć umie czytać – nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk czytania i miłość do książek musi powstać w dzieciństwie.Uczymy dzieci czytać, ale nie dbamy o to, by lubiły to robić. Nie rozbudzamy w nich zapału do książek, nie dokładamy starań, by czytanie stało się ich ogromną przyjemnością, a wręcz potrzebą!

Wielu dzieciom doświadczenia z książką kojarzą się z przymusem, przykrością i nudą. Dlatego porzucają czytanie na rzecz telewizji i gadżetów elektronicznych. Nie stają się czytelnikami, tracą szansę na ciągłą edukację,  na stały rozwój intelektualny i zawodowy.
Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności. Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają

Nie potrzeba tytułów naukowych ani drogiego sprzętu, by czytać dzieciom .Książki można wypożyczać, wymieniać, kupować na przecenach. Nie trzeba mieć dobrej dykcji by być najlepszym nauczycielem czytania dla swojego dziecka.  To doskonałe zajęcie dla Tatusiów, którzy maja mało czasu dla swoich dzieci i nie zawsze wiedzą jak go wykorzystać. 


Badania naukowe dowodzą , iż głośne czytanie:

 1. Buduje mocną więź emocjonalną między rodzicami i dziećmi.
 2. Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa.
 3. Niezwykle stymuluje rozwój mózgu.
 4. Przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudowuje słownictwo.
 5. Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie.
 6. Rozbudza zainteresowania, rozwija pamięć i wyobraźnię.
 7. Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię.
 8. Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.
 9. Buduje samouznanie – dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne.
 10. Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i w pisaniu.
 11. Chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowania z niej negatywnych wzorców.
 12. Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów.
 13. Kształtuje nawyk czytania na całe życie.
 14. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

Jak czytać dziecku:

 1. Czytać codziennie przez co najmniej 20 minut – czas czytania dostosować do przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać, chodzi jednak o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.
 2. Czytanie powinno się zawsze kojarzyć dziecku z radością – nigdy z przymusem, karą, czy nudą.
 3. Wybierać wyłącznie książki ciekawe dla dziecka i wartościowe. Sprawdzą się z pewnością książeczki opowiadające o perypetiach znanych bohaterów.
 4. Unikać stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dziewcząt.. Tzw. książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić "Babskiej literatury". Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.
 5. Jeśli dziecko o to prosi warto wielokrotnie czytać tę samą książkę czy wiersz.
 6. Pozwalać na pytania, powrót do poprzedniej strony, rozmowy zainspirowane tekstem – ta część głośnego czytania najbardziej rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.

Reklamować czytanie własnym przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych we własnych lekturach książek i czasopism.  

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót