Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Jak wybrać odpowiedni plecak dla ucznia?

Ilość rzeczy potrzebnych dziecku do szkoły potrafi przyprawić niejednego rodzica o zawroty głowy. Książki, zeszyty, piórnik z całą zawartością czy strój na zajęcia w-f to tylko część niezbędnej wyprawki. Podstawą wyposażania każdego ucznia jest plecak. Niestety w ferworze zakupów i szukania najlepszej okazji cenowej, często zapominamy, jak ważne jest, by wybrać taki tornister, który będzie wygodny i dopasowany do kręgosłupa dziecka. Na pytanie jak dobrać idealny plecak odpowiadamy w tym tekście.

Jakie czynniki brać pod uwagę wybierając plecak? 

Kupując plecak czy tornister dla ucznia warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Plecy i szelki: niezwykle istotne jest to, w jaki sposób wyprofilowane są plecy oraz szelki tornistra. Tył plecaka powinien być zawsze sztywny, aby dopasować się do kręgosłupa. Dzięki temu również ciężar jest równomiernie rozłożony. Szerokie oraz miękkie szelki sprawią, że plecak będzie wygodnie leżał na ramionach.
  • Waga: każdy rodzic wie, że szkolne książki i zeszyty trochę ważą. Dlatego wybierając plecak należy zwrócić uwagę, by był on możliwie lekki. Nie dołożymy wtedy dziecku kolejnego ciężaru.
  • Wielkość plecaka: dzieci mają różny wzrost, a na rynku dostępne są plecaki różnej wielkości. Zanim wybierzesz plecak dla swojego dziecka, sprawdź wymagania wiekowe produktu. Kupując plecak online koniecznie zapoznaj się z jego wymiarami. Nie chcesz zapewne, aby tornister był większy od Twojej pociechy J Istotne jest także, by plecak nie był szerszy
  • Odblaski: ważne jest również bezpieczeństwo dziecka. Odblaskowe elementy sprawią, że uczeń będzie widoczny dla kierowców także po zachodzie słońca. Odblaski powinny być odpowiednio duże i umieszczone w dobrze widocznym miejscu.
  • Pojemność: ponieważ uczniowie muszą każdego dnia nosić do szkoły wiele różnych przedmiotów, trzeba zadbać o to, by plecak wszystko pomieścił. Praktyczny będzie tornister z dużą ilością pojedynczych komór, przegród oraz dodatkowych kieszonek. Dzięki temu nie tylko wszystko się zmieści, ale uczeń będzie mógł poukładać pomoce naukowe w dogodny dla siebie sposób.  
  • Wzór i kolor:  o tym zazwyczaj decydują dzieci. Pozwól swojemu uczniowi wybrać wzór, który najbardziej mu się podoba, a chodzenie do szkoły będzie przyjemnością. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tornistrów z wizerunkiem bohaterów bajek i seriali animowanych. Chłopcy chętnie wybiorą plecak z super bohaterem, a dziewczynki z lalką Barbie lub uśmiechniętym zwierzątkiem.

 Jak dziecko powinno nosić plecak? 

 Nawet najlepszy plecak będzie niekorzystnie wpływał na postawę dziecka, jeśli będzie nieodpowiednio noszony. Dopilnuj zatem, aby szelki zawsze były równej      długości- tak aby plecak nie wisiał na pośladkach, a idealnie przylegał do pleców. Jego dolna krawędź powinna opierać się mniej więcej na wysokości miednicy.  Regulując szelki upewnij się, że nie będą wrzynać się dziecku w ramiona- oznacza to, że są zbyt krótkie.

 Prawidłowo noszony plecak nie tylko nie przyczyni się do rozwoju wad kręgosłupa, ale może pomóc dziecku nauczyć się trzymać prawidłową postawę.

powrót