Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Jak utrzymać porządek w dziecięcym pokoju

21-07-2015

Jak utrzymać porządek w dziecięcym pokoju

Dzieci posiadają tak ogromną ilość zabawek, ubranek i innych akcesoriów, że wydawać by się mogło, że utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym jest niemożliwe.  Tym bardziej, że sama opieka nad maluchem jest na tyle absorbujące, że młoda mama nie ma zbyt wiele czasu, który może poświęcić na sprzątanie. Są jednak sposoby, dzięki którym unikniesz wszechobecnego bałaganu.

Minimalizm to podstawa

Wiadomym jest, że im więcej rzeczy, tym trudniej utrzymać je w porządku. Dlatego przejrzyj z dzieckiem zgromadzone przedmioty i ustalcie, które z nich można komuś oddać, a które nadają się już tylko do wyrzucenia. Pozbądź się wszystkiego, co nie było używane przez ostatni rok- prawdopodobnie przedmiot ten już więcej się nie przyda.

Zachowaj także umiar podczas zakupów dla malucha. Zanim cokolwiek znajdzie się w koszyku, zastanów się co najmniej dwa razy, czy na pewno jest to rzecz niezbędna.

Podobne przedmioty trzymaj razem

Przedmioty mające podobne przeznaczenie warto trzymać razem. Łatwiej wtedy cokolwiek znaleźć. Do tego celu użyj podpisanych pudełek lub poszczególnych półek w szafce. Kiedy każda rzecz ma swoje miejsce łatwiej jest utrzymać porządek w pokoju. Dziecko będzie również mniej bałaganić szukając potrzebnej mu zabawki.

Zadbaj też o to, by każdy przedmiot miał wyznaczone w pokoju miejsce. Zadbasz w ten sposób nie tylko o porządek. Samo sprzątanie zajmie o wiele mniej czasu, bo od razu będzie wiadomo, co gdzie schować.

Nie dopuść do powstania bałaganu większego, niż jest to konieczne

Łatwo powiedzieć? Niby tak. Ale są pewne sposoby, by jednak było to możliwe. Przede wszystkim zadbaj o to, by dziecko nie miało dostępu do wszystkich zabawek jednocześnie. Wtedy jest pewne, że cała zawartość pudła wyląduje na podłodze. Daj maluchowi 2-3 przedmioty, a resztę pochowaj tak, by były poza zasięgiem wzroku. Kiedy Twoja pociecha za daną zatęskni, zawsze może przecież o nią poprosić.

Zadbaj o systematyczność

Sprzątając systematycznie nie dopuścisz do sytuacji, w której do przejścia przez pokój potrzebny będzie kompas. Zaangażuj w tą czynność dziecko. Codziennie wieczorem po skończonej zabawie wrzucajcie zabawki do odpowiednich pudełek. Możesz samo sprzątanie potraktować jak element zabawy, np. zróbcie konkurs kto szybciej posprząta pokój, Ty czy dziecko. W ten sposób nie tylko zachęcisz malca do pomocy w domu, ale również nauczysz go obowiązkowości.

Wyznacz dzień sprzątania

Nie ukrywajmy- nie zawsze jest czas, by idealnie poukładać wszystkie rzeczy i pozbyć się kurzu i brudu. Wyznacz więc jeden dzień w tygodniu, kiedy od A do Z posprzątasz pokoik, ba – cały dom. W końcu wiadomo, że przy malutkim dziecku bałagan  panuje wszędzie, nie tylko w jego królestwie.
Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Pokoik Twojego dziecka wygląda, jakby właśnie przeszło  tornado, a Tobie wydaje się, że już nigdy  nie zdołasz zapanować nad tym wiecznym chaosem? Tutaj znajdziesz kilka prostych wskazówek, jak utrzymać porządek przy małym dziecku...
Powrót