Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Jak uchronić dziecko przed otyłością

Otyłość to w dzisiejszych czasach ogromny problem. Mówi się wręcz o epidemii. Z raportu WHO wynika, że w przeciągu ostatnich 20 lat w Polsce aż 3 –krotnie wzrosła liczba dzieci z problemem nadwagi. Problem wciąż narasta. Wynika to z coraz większej dostępności niezdrowego jedzenia, w tym fast foodów, słodyczy, czy gazowanych napojów, jak również z błędów popełnianych przez rodziców w pierwszych latach życia. Jak się ich wystrzec i co robić, by nasze dziecko odżywiało się zdrowo i nie musiało w przyszłości walczyć z nadmiernymi kilogramami? Czy istnieje jakiś sposób, by w dzisiejszych czasach uchronić dziecko przed otyłością?

Dawaj dobry przykład

Nie da się ukryć, że większość wzorców zachowania, w tym także nawyki żywieniowe wynoszone są przede wszystkim z domu. W końcu czym skorupka za młodu nasiąknie i tak dalej. Nawyki żywieniowe dziecka są najczęściej odzwierciedleniem nawyków rodziców. Kiedy opiekunowie sami nie jedzą śniadania, nie dbają o regularność posiłków ani o to, by były one przygotowywane z wartościowych produktów, a także nie zachęcają do wspólnego przygotowywania jedzenia, dziecko uznaje taki stan rzeczy za jak najbardziej normalny i naturalny i po prostu je to, co ma pod ręką i co podają mu rodzice. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, co na obiad zje Twoje dziecko oraz czy w szkole posili się domową kanapką, czy drożdżówką ze szkolnego sklepiku. Nie bagatelizuj tego.  W końcu ucząc prawidłowego odżywania swoją pociechę, zadbasz przy okazji i o swoje zdrowie. J

Nie zmuszaj do jedzenia

Jedzenie nie powinno kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Nigdy.  To ma być przyjemność. Kiedy dziecko odmawia posiłku, nie naciskaj. Być może akurat w danym momencie nie jest głodne. A może w potrawie znajduje się składnik, którego maluch nie lubi? Zaproponuj alternatywę, a jeśli po raz kolejny powie, że nie chce- odczekaj. Kiedy poczuje głód samo poprosi o coś do jedzenia.

Wprowadzaj do diety dziecka nowe produkty

Aby uchronić dziecko przed otyłością, warto zadbać o to, by prawidłowo się odżywiało. Wiadomo, że dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana. Zachęcaj zatem swoją pociechę do kosztowania nowych produktów- być może okaże się, że jest fanem kalafiora i brukselki. W momencie, gdy malec jest wyjątkowo oporny na zdrową żywność, możesz zastosować sztuczkę, by do posiłku przemycić jak najwięcej wartości odżywczych- zrób domową pizzę z większą ilością warzyw, czy dodaj drobno posiekaną cebulkę i czosnek do ulubionej surówki dziecka. Dobrym pomysłem jest podawanie domowych zup ugotowanych na dużej ilości warzyw. Kiedy dziecko zechce deseru, zachęć do zjedzenia takiego, w którym znajduje się nie tylko czekolada i cukier, ale także świeże owoce.

Zachęcaj do sportu

Aby chronić dziecko przed otyłością, nie wystarczy zdrowa dieta. Niezbędna jest także aktywność fizyczna.  Nie rezygnujcie zatem z codziennych spacerów, organizujcie wspólne wycieczki rowerowe lub rodzinne wypady na basen.  Tłumacz dziecku, jak ważny jest ruch i jakie korzyści przynosi. Ty też załóż wygodne buty i idź z maluchem na boisko!


powrót