Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole?

23-08-2018

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole?

1 września zbliża się wielkimi krokami.


Wydawać by się mogło, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Podręczniki kupione, tornister wybrany, w piórniku kredki i długopisy już czekają na pierwszą lekcję. Ale… zaraz, zaraz. Czy w tym całym szale szkolnych zakupów i przygotowań nie zapomnieliśmy o najważniejszym? Jak czuje się przyszły uczeń? Czy nie jest zestresowany i niepewny tego, jak odnajdzie się w nowej sytuacji? Z pewnością tak jest! 

To co nieznane przeraża nawet nas, dorosłych. Co powiedzieć ma 7-letni, czy 6-letni maluch? Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w szkole? W tym tekście podajemy kilka wskazówek dla rodziców przyszłych uczniów.

Pierwszy dzień w szkole


Zadbaj o pozytywne nastawienie

Świeżo upieczony uczeń wymaga specjalnego traktowania i odpowiedniego przygotowania, w szczególności psychicznego. Dziecko nie wie, co tak właściwie czeka go w szkole i jak ogromna będzie różnica między tym co zna z przedszkola, a tym jak wygląda normalny dzień nauki. Dlatego to w dużej mierze od rodziców zależy, jaka będzie jego reakcja na nowe otoczenie.

Pamiętaj, że jak w wielu innych sytuacjach, tak i w tej, najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem. Nie mów jednak swojemu synowi lub córce, jak nauka jest ciężka i pełna wyrzeczeń. Potraktujcie szkołę jako nowe wyzwanie i przygodę. Mów o ciekawych rzeczy, których dowie się w szkole i jaką świetną zabawą może być nauka.

Czynnikiem zachęcającym i czymś, co sprawi, że szkoła nie będzie taka straszna, jest możliwość poznania wielu kolegów i zawarcie przyjaźni, często na całe życie. Przypomnij sobie- może w Twoim otoczeniu jest jakaś osoba, którą znasz z czasów szkolnych? Opowiedz dziecku o tej znajomości. Z pewnością go to zaintryguje i sprawi, że też będzie chciało takich przyjaciół poznać. Zwiększy to tylko ekscytację przed pierwszym dniem w szkole.

W szkole jest ok.


Opowiadaj o swoich szkolnych latach

Jeśli już mówimy o przyjaźniach z czasów szkolnych, pójdźmy o krok dalej. Mów malcowi o swoich pierwszych szkolnych latach. Pokaż mu zdjęcia, na których nosisz obowiązkowy mundurek i tarczę szkoły. Powspominajcie wspólnie. Przytocz zabawne sytuacje (z pewnością masz w zanadrzu niejedną historię :) ), opowiedz o swoich ulubionych nauczycielach i przedmiotach. Wskaż, dlaczego nauka była przyjemnością, a co stanowiło dla Ciebie problem. Wtedy dziecko nie odczuje presji, że musi być we wszystkim najlepsze. W końcu mama też była z czegoś nogą :)

Wspólnie zorganizujcie miejsce do nauki w dziecięcym pokoiku

Uczeń musi mieć w swoim pokoju wyraźnie oddzieloną „strefę edukacji” i „strefę wypoczynku”. Jeśli do tej pory miejsce nauki nie było wygospodarowane, zróbcie to wspólnie. Pozwól dziecku zdecydować, gdzie ma stać biurko (pamiętaj jednak, żeby było to jak najdalej od komputera i telewizora), a także w których szafkach mają być trzymane podręczniki i zeszyty. Ze swojej strony zadbaj o komfort kącika edukacyjnego. Kup regulowane krzesło i sprawdź, czy stolik jest na odpowiedniej wysokości, aby nie obciążać młodego kręgosłupa. Ważne jest, by strefa do odrabiania lekcji była wygodna,  a także gwarantowała ciszę i spokój.

Pierwsze dni w szkole nie muszą być wcale trudne. Wystarczy, że dziecko będzie czuło Twój spokój i wsparcie z Twojej strony. Ciepłym słowem i pomocą pomożesz pierwszakowi przetrwać ten przełomowy w życiu okres.

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót