Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Pa Pa smoczku!

18-08-2015

Pa Pa smoczku!

Smoczek, moniek, meluś, dyduś. Określeń na ten popularny przedmiot jest zapewne tyle, ilu jest maluszków. Niezależnie jednak od tego, jak smoczek jest nazywany, przychodzi taki moment w życiu dziecka, w którym przygoda z nim powinna raz na zawsze się skończyć. Kiedy powinno to nastąpić i w jaki sposób oduczyć dziecko ssania smoczka? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.

Smoczek- samo zło, czy dobrodziejstwo?

Jak w każdym temacie, także i w tym, zdania są podzielone  i znajdziemy zarówno zwolenników, jak i przeciwników używania przez najmłodszych „moka”. Faktem jest, że ssanie smoczka ma zarówno plusy, jak i minusy, a najważniejszy jest jak zawsze umiar i zdrowy rozsądek.

Zwolennicy smoczków podkreślają fakt, że dziecko rodzi się z naturalnym odruchem ssania. Odruch ten musi być zaspokojony, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Czasem okazuje się, że smoczek jest jedynym skutecznym sposobem uspokojenia malca. Nie należy się  w takiej sytuacji wahać- spokojne dziecko to w końcu także spokojni rodzice.

Jakich argumentów używają natomiast osoby przeciwne smoczkom? Możliwość wywołania wady zgryzu, czy mniejsza chęć do nauki mówienia to tylko niektóre z nich. Prawda  jest taka, że ssanie smoczka samo w sobie nie wywołuje negatywnych konsekwencji w zachowaniu i rozwoju dzieci- pod warunkiem, że rodzice odpowiednio kontrolują sytuację.

Najlepszy czas, by powiedzieć „pa, pa”

Aby dziecko pożegnało się ze swoim smoczkowym przyjacielem bezboleśnie, należy bacznie obserwować jego zachowanie. Każdy niemowlak  jest inny, dlatego decyzja od odstawieniu smoczka powinna być podjęta indywidualnie i przemyślana co najmniej dwukrotnie. Wybór najlepszego momentu pozwoli uniknąć niepotrzebnego płaczu  maluszka, a rodzicom nerwów.

Nie ma wątpliwości co do tego, że zbyt długie ssanie smoczka ma niekorzystny wpływ na rozwój najmłodszych. Lekarze twierdzą, że kilkunastomiesięczne dziecko powinno być już odzwyczajane od „moka”. Czasem będzie to wiek 12 miesięcy, czasem 18. Dobrze, jeśli smoczek zostanie odstawiony przed ukończeniem drugiego roku życia, kiedy to zanika odruch ssania.

W jaki sposób to zrobić?

Sposobów odstawienia smoczka jest mnóstwo. Wszystko zależy od kreatywności i wyobraźni rodziców. Istnieje jednak kilka prostych i uniwersalnych porad, które mogą pomóc w tym trudnym dla całej rodziny momencie:

  • Stopniowe ograniczanie smoczka-  nagłe, całkowite zabranie dziecku czegoś, do czego jest przyzwyczajone, bez wątpienia wywoła bunt. Dlatego należy stopniowo ograniczać maluchowi dostęp do smoczka. Początkowo zrezygnujcie ze smoczka w ciągu dnia- zamiast pozwalać na jego ssanie przez cały dzień, ogranicz to do drzemek. Po jakimś czasie udostępniaj smoczek tylko wieczorem, by w końcu zrezygnować z niego na dobre.
  • Zniechęć dziecko do smoczka- w tej metodzie chodzi o to, by sprawić, aby maluszek sam zrezygnował ze ssania smoczka. Jednym ze sposobów jest posmarowanie przedmiotu czymś nieprzyjemnym w smaku, np. octem lub sokiem z cytryny. Można również naciąć smoczek.
  • Zmień smoczek- wiele dzieci jest przyzwyczajonych do smoczków konkretnej wielkości i o określonym kształcie. Zaproponuj mu produkt innej firmy, różniący się od dotychczas używanego. Może okazać się, że maluch nie będzie nim zainteresowany
  • Wróżki, elfy i inne „smoczkowe” skrzaty- skoro istnieje zębowa wróżka, może istnieć i smoczkowa, dlaczego nie? Powiedz o niej  dziecku, opowiedz historyjkę, w której w zamian za pozostawienie wróżce smoczka, przyniesie mu ona jakiś drobny upominek. Wizja „nagrody” zachęci malca do rozstania się z „przyjacielem”.

Niezależnie od tego, jaki moment i metodę wybierzesz, odstawienie smoczka jest dużą zmianą w życiu dziecka i może wywołać stres. Dlatego bardzo ważne jest, aby okazać mu wiele uwagi i cierpliwości, być przy nim i wspierać je. Wspólnie o wiele łatwiej przebrniecie przez ten trudny okres.


Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót