Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Halloween- historia, tradycje, ciekawostki

23-10-2015

Halloween- historia, tradycje, ciekawostki

Halloween- dla jednych okazja do świetnej zabawy, zorganizowania przyjęcia dla przyjaciół i wymyślenia fantazyjnego przebrania w mrocznym klimacie. Dla innych to dzień, który powinien zostać wymazany z kalendarza jako „święto” zła i szatana. Niezależnie od tego, jakie są nasze poglądy w tym temacie, faktem jest, że Halloween na dobre zagościło w naszej kulturze. Tylko skąd właściwie się wzięło? Prześledźmy po krótce historię tego dnia.

Halloween historia

Rodowód Halloween nie jest jednoznaczny. Najprawdopodobniej jednak wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhaim, podczas którego żegnano lato, by powitać zimę. Obrządek ten wiązał się również ze świętem zmarłych- wierzono bowiem, że w tym dniu zaciera się granica między światem żywych i światem umarłych. To właśnie wtedy duchy miały możliwość przedostania się do rzeczywistości ludzi. Dusze bliskich osób  były czczone i zapraszane do domów. Obawiano się jednak złych demonów, które w jakiś sposób trzeba było odstraszyć. Stąd wywodzi się prawdopodobnie zwyczaj zakładania przerażających kostiumów. Ważnym elementem święta Samhaim było palenie ogniska, wokół których tańczono tańce śmierci.

Współczesna forma Halloween ma swój początek w XIX wieku w Ameryce Północnej, skąd trafiło do Europy Zachodniej w wieku XX. Tradycję zaszczepili irlandzcy imigranci.  W wielu krajach wciąż jest mało popularne. Najhuczniej Halloween obchodzi się oczywiście w USA, a także Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Halloween- tradycje i symbole

- Wydrążona dynia: czyli inaczej Jack- o-Lattern. Gdy kogoś zapytamy, z czym kojarzy mu się Halloween, z dużym prawdopodobieństwem odpowie, że właśnie z  dynią. Ten symbol wywodzi się jeszcze z Irlandii. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku była uważana za ogniki, które oznaczać miały dusze tragicznie zmarłych. Istnieje teoria, wg której początkowo lampiony wykonywane były z rzepy.

- Trick or treat: Kolejny nieodłączny element Halloweenowej zabawy. Tej tradycji nie trzeba chyba  nikomu przedstawiać  J Cukierek albo psikus to niesamowita frajda dla dzieci, które chodzą od domu do domu i proszą o słodycze. Kiedy ktoś nie chce obdarować przybyszów otrzymuje w zamian… psikusa.

- Apple Bobbing: Zabawa polega na łowieniu jabłek zanurzonych w wodzie bez używania rąk. Wyłowione,  nieuszkodzone jabłko wróży szczęście w nadchodzącym roku.

To tylko część z zabaw i symboli związanych z Halloween. Jedno jest pewne. Ten dzień wiąże się ze świetną zabawą w przerażających kostiumach. Organizowanie tematycznych imprez halloweenowych dla dzieci jest coraz bardziej popularne również w Polsce. Zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli prześcigają się w wymyślaniu najoryginalniejszych kostiumów i dekoracji.

Ciekawostki

Na koniec kilka ciekawostek związanych z Halloween:

-  Nazwa prawdopodobnie jest  skrótem od zwrotu „ All Hallows’ Eve”, czyli Wigilia Wszystkich Świętych

-  Halloween jest drugim po Bożym Narodzeniu najbardziej dochodowym świętem w Stanach Zjednoczonych

-  Istnieje schorzenie objawiające się lękiem przed Halloween- nazywa się Samfianofobia

-  Najpopularniejszym smakołykiem dawanym dzieciom w Halloween jest… Snickers

-  Waga największej dyni przekroczyła 1000 kg

-  Niezwykle rzadką sytuacją jest wystąpienie pełni księżyca  w noc Halloween: kolejny raz będzie to miało miejsce w 2020 roku, natomiast poprzednio w 1974 roku.

-  Tradycyjnymi kolorami Halloween są pomarańczowy i czarny: ten pierwszy symbolizuje koniec zbiorów, a drugi „śmierć” lata.

 

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót