Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Gdy dziecko prosi o zwierzątko

11-08-2015

Gdy dziecko prosi o zwierzątko

Dzieciaki marzą o posiadaniu własnego pupila. Piesek, kotek, czy królik jest wiernym przyjacielem i świetnym towarzyszem zabawy. Zwierzak w domu to nie tylko mnóstwo radości, ale także cała masa obowiązków, dlatego decyzja o adopcji, czy kupnie powinna być przemyślana co najmniej dwukrotnie. Co robić, gdy dziecko prosi o zwierzątko?

Zwierzątko to ogrom korzyści

Psychologowie są zgodni, że zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na wychowanie i rozwój dzieci. Przy pomocy rodziców, których zadaniem jest odpowiednie pokierowanie i nauczenie malca podejścia do nowego członka rodziny, korzyści płynące z obecności psa, czy kota w domu można zauważyć już po kilku tygodniach.

Przy zwierzęciu dziecko szybciej rozwija się emocjonalnie. Piesek lub kotek staje się przyjacielem, istotą, z którą łączy je wyjątkowo bliska relacja. Tworzy się więź, dzięki której zwierzę traktowane jest niczym jeden z członków rodziny. Maluch uczy się empatii, współczucia oraz poczucia obowiązku.  Widzi, że zwierzę ma swoje potrzeby i uczucia,  a take że to od nas, ludzi zależy, czy jego życie będzie szczęśliwe.

Udowodnione jest, że zwierzęta działają na dzieci relaksująco. Czworonożny przyjaciel łagodzi stres i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Nic nie działa na malca tak kojąco jak przytulenie się mięciutkiego futerka towarzysza zabaw.

Regularne zabawy ze zwierzęciem dostarczają dziecku niezbędnej dla zdrowia porcji ruchu. Dzięki temu spada ryzyko otyłości i związanych z nią chorób.

Ale…

Zwierzę w domu to mnóstwo pozytywów, należy jednak pamiętać, że przygarnięcie pod swój dach czworonoga wiąże się z ogromem obowiązków. Podejmując decyzję trzeba mieć na uwadze wszystkie „ale”, które wynikają z pojawienia się futrzastego członka rodziny.

Jednym z najczęstszych przeciwwskazań jest alergia na sierść. Dlatego przed przyjęciem pod swój dach pokrytego futrem przyjaciela warto przeprowadzić profesjonalne testy alergologiczne wszystkich członków rodziny, przede wszystkim jednak dzieci. Jeśli bowiem po fakcie okaże się, że ktoś źle reaguje na obecność sierści, pojawi się dylemat, co ze zwierzątkiem zrobić.

Może okazać się, że część obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem, które miały należeć do naszej pociechy, faktycznie spada na nas. Młody człowiek początkowo zafascynowany pielęgnowaniem przyjaciela, po jakimś czasie może się „znudzić”. A wiadomo, że zwierzę musi codziennie jeść, pić, czy w przypadku psa chodzić na spacery. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego momentu na przygarnięcie zwierzęcia i przygotowanie dziecka na dodatkowe obowiązki.

Jaką zatem decyzję podjąć gdy dziecko prosi o zwierzaka?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Korzyści płynące z posiadania zwierzątka w domu znacznie przewyższają wszystkie aspekty negatywne. Jedyne czym  należy się kierować jest jak zawsze zdrowy rozsądek. Zastanów się, jakie zwierzątko będzie najodpowiedniejsze- duży pies raczej źle się będzie czuł w kawalerce, wtedy trzeba wybrać mniejszego czworonoga. Weź też pod uwagę wiek i przygotowanie emocjonalne swojej pociechy. Przekalkuluj, w jakim stopniu jest ono w stanie pomóc w codziennych obowiązkach i jakie jest ryzyko, że zwierzę okaże się kolejną zabawką, a całość odpowiedzialności spadnie na Ciebie. Być może w takiej sytuacji warto odczekać jakiś czas- kilka miesięcy, rok, czy nawet kilka lat.
Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót