Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Dlaczego warto masować niemowlęta?

05-04-2016

Dlaczego warto masować niemowlęta?

Masaż niemowląt nie jest przemijającą nową modą, lecz sztuką mającą długą tradycję w wielu kulturach. W kulturze zachodniej doceniano efekty terapeutyczne masażu osób dorosłych, jednak dopiero od ok. 30 lat zaczęto zwracać uwagę na to, że korzystać na nim mogą również dzieci.

Głębokie emocjonalne więzy powstające w niemowlęctwie leżą u podstaw zaufania, odwagi, niezawodności, wiary oraz miłości charakteryzujących daną osobę przez całe jej życie. Poprzez tego rodzaju kontakt dotykowy z rodzicami maluch uczy się, na czym polega zdrowy, pełen szacunku dotyk.Kobiety z różnych części Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej masują swoje maleństwa od stuleci. Metoda ta pozwala nawiązać kontakt z dzieckiem, a także zrozumieć jego specyficzny sposób komunikowania się z otoczeniem. Rodzic zyskuje szansę na "wysłuchanie" z szacunkiem i miłością tego, co chce mu przekazać jego maleńka istotka. Masaż wydaje się być także lekarstwem na częste dolegliwości wieku niemowlęcego: kolki, gazy, chroniczny płacz, zaparcia, problemy ze snem oraz karmieniem. Rodzice, którzy ukończyli odpowiednie kursy, stwierdzają, że ich dzieci stały się spokojniejsze oraz mniej płaczą, odkąd zaczęła się ich wspólna przygoda z masażem. Mamy i ojcowie maluchów, które dużo płakały, zazwyczaj tzw. dzieci kolkowych, zauważają, że nawet jeśli masaż nie pozwala im uspokoić niemowlęcia, czują się lepiej, ponieważ próbowali zrobić COŚ DOBREGO. Ponadto wyżej oceniają swoje zdolności poradzenia sobie z tą stresującą sytuacją.

A oto rodzicielskie korzyści wynikające z masażu niemowląt:

1) pomaga w tworzeniu się więzi między rodzicami a dzieckiem, wyrażaniu miłości;

2) rodzice zyskują pewność siebie w sprawowaniu opieki nad bobasem. Uczą się obserwować i prawidłowo interpretować reakcje dziecka na dotyk, dostrzegają, jakie jego rodzaje lubi, a jakie są dla niego mniej przyjemne. To z kolei rodzi zrozumienie i wzajemne dopasowanie. Niekiedy masaż ułatwia rodzicom zniesienie własnej drażliwości, towarzyszącej uspokajaniu maleństwa;

3) jeśli matka karmi piersią, masaż jest dla taty dobrym sposobem spędzania czasu na poznawaniu się z maluchem.

Dziecko również wiele zyskuje. Masowanie ułatwia mu trawienie i wypróżnianie, uspokaja oraz relaksuje brzdąca, wspomaga jego układ krążenia. Ponadto wzmacnia mięśnie, a także stawy.

W wielu krajach, m.in. w Irlandii, istnieją szkoły masażu niemowląt. Instruktorzy prowadzą grupy dla matek, które w okresie poporodowym potrzebują spotkań oraz wsparcia. W specjalnych klasach mamy uczą się masażu, a także spędzają czas zarówno ze swoim dzieckiem, jak i z kobietami, które znajdują się w podobnej sytuacji życiowej jak one (tzn. ze świeżo upieczonymi mamami). Po wymasowaniu niemowlęcia panie mają okazję do porozmawiania o wielu ciekawych dla nich rzeczach, np. o karmieniu. Inni instruktorzy mają odmienne obszary zainteresowań - zajmują się np. wcześniakami, dziećmi chorymi albo niepełnosprawnymi.

a) niemowlęcy masaż jest przyjemny oraz satysfakcjonujący zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka, wywiera znaczący wpływ na jego rozwój;

b) możesz go zacząć praktykować od bardzo wczesnego etapu życia Twojego dziecka. Istnieją dowody na to, że chore czy przedwcześnie urodzone bobasy odnoszą wymierne korzyści z masażu;

c) masaż niemowlęcia jest miłym sposobem wspólnego spędzania czasu;

d) masowanie wcale nie musi się kończyć wraz z okresem niemowlęcym. Zmieniać się będą tylko wykorzystywane metody.

Podstawowe wskazówki dotyczące masowania niemowlęcia

Wybierz moment, w którym oboje (ty i dziecko) jesteście spokojni. Zaleca się, by był to czas mniej więcej pół godziny po nakarmieniu malucha. Upewnij się, że w pokoju jest odpowiednia temperatura (ok. 25 stopni Celsjusza). Rozbierz całkowicie niemowlę. Jeśli jest zbyt zimno lub wilgotno, okryj kocykiem te partie ciała, które nie będą masowane. Połóż dziecko na delikatnej powierzchni, aby czuło się komfortowo i bezpiecznie. W zanadrzu miej malutką poduszkę. Dobrym pomysłem jest natarcie dłoni kremem, by były miękkie i ogrzane. Podstawą jest wykonywanie masażu od głowy do stóp. Zaczynamy od głowy, twarzy, potem przechodzimy do ramion, rączek, klatki piersiowej, brzuszka oraz nóg. Podczas masowania patrz i mów do niemowlęcia, ponieważ zachowując się w ten sposób, stymulujesz jego różne zmysły, a także komunikujesz się z nim wzrokowo, słownie oraz dotykowo. Pamiętaj o tym, że dotyk musi być delikatny, nie wykonuj mechanicznych ruchów, nie wpadaj też w rutynę. Jeśli dziecko chce zmienić pozycję, pozwól mu na to. Nie przymuszaj do wytrwania w określonych pozach, możesz wrócić później do masowania tych obszarów.


Technika

Zamknij oczy i naciśnij swoją powiekę. Siła, jakiej możesz użyć, by nie było to nieprzyjemne, jest tą właściwą do masowania małego dziecka. Niewielkie obszary masuj opuszkami palców, te większe dłonią.

Głowa:
Masuj czoło oraz skronie,
łuki brwiowe i powieki;
nos,
policzki,
obszar wokół ust,
uszy oraz otaczający je obszar.

Żuchwa:
Pomasuj przednią część szyi (pamiętaj, żeby robić to bardzo delikatnie);
Delikatnie oklepuj oraz masuj tylną część szyi, wykonując wolne ruchy w dół ku ramionom;
Delikatnie połóż dłonie na ramionach malucha;
Ostrożnie głaszcz ciało dziecka na obszarze od szyi do ramion (w kierunku klatki piersiowej).

Ramiona i rączki:
Utwórz pierścień z kciuka i pozostałych palców dłoni dookoła ręki dziecka. Głaszcz jego ramię w dół, poczynając od pachy. Zachowaj ostrożność w okolicach łokcia - to bardzo delikatny region. W nadgarstku możesz wypróbować delikatne ruchy skrętne.

Brzuszek (okolice żołądka):
Głaszczemy ten obszar w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (zaczynamy pod żebrami).
Nogi:
Głaszcz nóżki całą ręką, delikatnie uciskając uda (powoduje to rozciągnięcie).


Pięty i stopy:
Masaż stóp jest bardzo relaksujący. Zacznij od delikatnego naciśnięcia każdego palca, potem przejdź do stopy i ponownie wróć do palców. Niekiedy masowanie stóp może pomóc zredukować ból brzuszka. Pogłaszcz wszystkie palce, wykonaj koliste ruchy wokół pięty.

Plecy:
Odwróć niemowlę.
Zacznij od obszernych, wolnych ruchów, obejmujących głowę, szyję, plecy i nogi, wykonywanych zawsze w jednym kierunku. Oklep ramiona i plecki, wymasuj również te obszary opuszkami palców, wykonując koliste ruchy. Nie masuj kręgosłupa! Połóż tylko na nim dłonie, by maluch poczuł ciepło.

Połóż dłonie na udach dziecka i głaszcz nogi w kierunku stóp. Gdy dojdziesz do stóp, przejdź znów do ud i zacznij głaskanie od początku. Zakończ masaż, przesuwając wolno dłonie od głowy, przez plecy, do palców u nóg.

Pamiętaj: Nie niecierpliw się, jeśli maluch nie chce współpracować, być może pójdzie wam lepiej następnym razem. Rozpoczynaj masaż tylko wtedy, jeśli masz wystarczająco dużo czasu. Pośpiech nie ma w takiej sytuacji sensu.

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót