Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Chińczyk - gra, która łączy pokolenia

Przeczytasz w 1 min,

Klasyk nad klasyki wśród gier planszowych. Stary dobry Chińczyk od wielu dekad łączy pokolenia i zajmuje honorowe miejsce na półce u każdej babci i dziadka. Chińczyk, wywodzi się z gry Trik-Trak, której zmodyfikowana wersja nosiła nazwę Puf. Obie gry są bardzo stare, datują się prawdopodobnie jeszcze z IX wieku. Trik-Trak to popularny Backgammon, ale jedynie dla dwóch graczy.


W Chińczyku zachował sie z wyżej wymienionych gier jedynie pryncyp zasadniczy tzn. wyrzucanie kostki i przesuwanie pionków o ilość pół odpowiadającą ilości oczek na kostce.Więcej podobieństw wykazuje Chińczyk do staroniemieckiej gry "Sequens", która powstała w XiX wieku. Jej zasady zgodne są z zasadami gry Chińczyk. 

Gra planszowa dla dzieci, Chińczyk

Człowieku nie irytuj się!

Wygrana polega na przeprowadzeniu wszystkich pionków ze startu w kierunku strzałki, przez wszystkie pola wzdłuż całego obwoduKomu pierwszemu sie to uda, wygrywa. Pozostali gracze grają dalej. Ich dalsze uplasowanie zależy od kolejności w jakiej doprowadzą swoje pionki do celu. 

W skrócie, ani własne, ani cudze pionki nie mogą przeszkodzić graczowi w poruszaniu sie naprzód. Stąd zapewne wywodzi się druga nazwa gry - człowieku nie irytuj się!

Gra dla dzieci - Chińczyk


Zobacz nasze propozycje

powrót