15.12.2022
Aktualizacja: 
15.12.2022
Spis treści

Klocki LEGO to obecnie jedne z najpopularniejszych zabawek na całym świecie. Umożliwiają kreatywną zabawę i są naprawdę ciekawe. Wśród zestawów znajdziemy zarówno coś dla małych konstruktorów, jak i dorosłych miłośników budowania. Ale w których krajach kupimy klocki LEGO najdrożej, a w których są najtańsze?

Szczegółowe modele pełne realistycznych detali zamykają świat w miniaturze i pozwalają na naprawdę kreatywną zabawę. LEGO doceniane są przez rodziców za ich edukacyjne i rozwijające walory – ale klocki to nie tylko zabawki dla dzieci. Wśród zestawów znajdują się zarówno elementy dla maluchów, jak i skomplikowane zestawy dla dorosłych.

 

Średnia cena za zestaw klocków LEGO – w których krajach kupimy najtaniej?

Ceny zestawów LEGO na świecie

Klocki LEGO to najwyższej jakości zabawki konstrukcyjne, zgniatane, wykręcane i testowane na wszelkie możliwe sposoby, by w rezultacie zapewnić budowanie na najwyższym poziomie. Z jakością idzie również cena – a ta różni się od siebie w zależności od kraju, w którym sprzedaje się LEGO.  

Badacze ze strony TheToyZone zebrali ceny ośmiu najpopularniejszych zestawów LEGO na rynkach w około 200 krajach. Następnie przeliczyli wyniki na dolary amerykańskie (kurs walut na 9 października 2022 roku).

 

Były to zestawy:

 • LEGO Star Wars AT-AT 75313
 • LEGO Architecture Taj Mahal 21056
 • LEGO Disney Zamek Disneya 71040
 • LEGO Harry Potter Zamek w Hogwarcie 71043
 • LEGO Super Mario Nintendo Entertainment System 71374
 • LEGO NINJAGO Miasto Ogrodów 71741
 • LEGO Marvel Daily Bugle 76178
 • LEGO Średnie kreatywne pudełko na klocki 10696

 

Wnioski są zaskakujące! Badanie wykazało aż 744% różnicy między najmniejszą średnią ceną LEGO, a największą – w zależności od wielkości rynku w danym kraju.

 

Gdzie kupimy LEGO najtaniej?

 • Belgia to miejsce, gdzie kupimy LEGO w najniższej cenie – średnia cena zestawów ośmiu badanych przez TheToyZone zestawów wynosi 269 dolarów.

 

Gdzie LEGO kosztuje najwięcej?

 • Średnio najdroższe LEGO na świecie jest w Argentynie, gdzie zestaw kosztuje mniej więcej 2 270 dolarów.  

 

Co ciekawe:

 • W Stanach Zjednoczonych przeciętny zestaw LEGO kosztuje 349 dolarów.
 • Dania, skąd pochodzi LEGO, jest drugim najtańszym miejscem w Europie jeśli chodzi o ceny klocków LEGO i czwartym na świecie – tylko lub aż średnio 287 dolarów za zestaw.
 • W Ameryce Południowej LEGO kosztuje ponad pięć razy więcej w Argentynie (2 270 dolarów) niż w Paragwaju (429 dolarów).

 

Różne ceny zestawów LEGO na świecie – z czego wynikają różnice?

Amerykański sen

Dawno temu Stany Zjednoczone były jednym z najtańszych miejsc do kupowania LEGO. Nie jest to dzisiaj takie pewne – Panama to najdroższe miejsce do zakupu LEGO w Ameryce Północnej, ze średnią ceną 479 dolarów za zestaw. Argentyna zaś ma najwyższą średnią cenę LEGO w Ameryce Południowej, kosztując ponad pięć razy więcej (2 270 dolarów) niż w Paragwaju (429 dolarów).

 

Ilustacja: LEGO Klocki Harry Potter 76402 Komnata Dumbledorea w Hogwarcie

 

Wysoka cena zestawów klocków LEGO w Argentynie ma wiele przyczyn – wysoka inflacja oraz ograniczenia importowe stawiają przed fanami budowania dużo wyzwań. Ponieważ LEGO jest kupowane w innych krajach, nie tylko musi przejść przez służby celne i napotkać problemy z wysyłką, ale kupujący mogą również doświadczyć wahań kursów walut i kosztów importu.

 

Europa – miejsce narodzin LEGO

LEGO narodziło się w Danii i rzeczywiście ceny zestawów w większości przypadków są przystępne. Rozsądne ceny sprawiają, że Dania jest jednym z najtańszych miejsc do zakupu LEGO w Europie - na drugim miejscu po Belgii, gdzie średni koszt zestawu LEGO wynosi 269 dolarów. Najdroższym miejscem do zakupy zestawów LEGO jest Cypr – średnia cena to 958 dolarów.

 

Jak przedstawiają się ceny klocków w Azji i na Bliskim Wschodzie?

Raport Lego Play Well 2022 głosi, że ponad 86% rodziców w Arabii Saudyjskiej uważa, że zabawa jest kluczem do umożliwienia dzieciom uczenia się nowych rzeczy, a klocki LEGO pomagają w rozwoju. Mimo to Arabia Saudyjska jest najdroższym krajem do kupowania LEGO: średnia cena za zestaw to 572 dolary. Turcja zaś jest najtańszym krajem dla LEGO w tym regionie ze średnią ceną klocków 337 dolarów. 

 

Ilustracja: LEGO Klocki Classic 11026 Biała płytka konstrukcyjna

 

Ceny LEGO w najdalszych zakątkach świata

Japonia jest trzecim najtańszym rynkiem LEGO na świecie (za Belgią i Chorwacją), gdzie średnia cena za zestaw wynosi 282 $. Aż 80% klocków LEGO w Azji pochodzi z fabryki w Chinach. Sprzedawcy muszą utrzymywać konkurencyjne ceny, przez obecność mnóstwa outletowych sklepów. To może tłumaczyć cenę w Chinach, która średnio wynosi 377 dolarów za zestaw LEGO.

 

Najdroższym znaleziskiem w tej części Azji i Oceanii jest Pakistan. Większość zestawów badanych przez zespół TheToyZone kosztowały średnio więcej niż 300 dolarów. Jedynym afrykańskim krajem, w którym LEGO jest oficjalnie dostępne, jest RPA. Pomimo nowości, ceny w RPA nie zachwycają –średnia cena za zestaw to 324 dolary.

 

Niecałe 6000 $ za zestaw klocków LEGO Star Wars?

Badacze z TheToyZone porównali sumy średnich cen 8 najpopularniejszych zestawów klocków LEGO w około 200 krajach. Porównali również konkretne zestawy i ich ceny. Całe zestawienie w formie map znajdziecie tutaj. Wśród nich znalazł się zestaw LEGO Star Wars AT-AT 75313.

 

Ceny zestawu LEGO Star Wars AT-AT na całym świecie

Chociaż Gwiezdne wojny miały swoją premierę kilkadziesiąt lat temu, do teraz cieszą się dużą popularnością wśród pokoleń. Niewątpliwie przyczynia się do tego współpraca z LEGO, które dokładnie odtwarza ikoniczne statki kosmiczne, pojazdy, sceny i postacie z uniwersum Star Wars od ponad dwóch dekad. Ale gdzie można kupić zestaw LEGO AT-AT i ile będzie kosztować?

 

Ilustracja: LEGO Klocki Star Wars 75313 AT-AT

 

Belgia okazała się najtańszym krajem, w którym można kupić zestaw LEGO Star Wars AT-AT 75313. Na drugim miejscu znajduje się Chorwacja z kwotą 427 dolarów. Po raz kolejny najdroższa jest Argentyna. Możesz dostać w swoje ręce ten niezwykły zestaw za oszałamiającą sumę aż 5 983 dolarów! Atrakcyjną polską cenę otrzymasz w ofercie sklepu internetowego Urwis.plzestaw LEGO Star Wars AT-AT 75313.

 

Zestawy LEGO – prawdziwa inwestycja?

Zestawy LEGO wywołują uśmiech na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Chociaż nie jest to najtańsze hobby, może być ciekawą inwestycją. Dla przykładu – połowicznie zbudowana Gwiazda Śmierci z Powrotu Jedi kupiona w 2005 roku może kosztować teraz 2 738 dolarów (lub połowę, jeśli jest używana).

 

Źródło artykułu oraz grafiki wyróżniającej: The Countries that Pay the Most and Least for LEGO   

Podobne wpisy

Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

Zobacz

Zabawki niespodzianki – dla dziewczynek i chłopców

Dzieci kochają niespodzianki. Dlatego właśnie chowamy prezenty urodzinowe czy pakujemy je w wymyślne opakowania. Już sam proces rozpakowywania jest dla dzieci ekscytujący. Niespodzianki bardzo cieszą, zaskakują i są naprawdę przyjemne. Nic dziwnego, że wiele serii zabawek bazuje na niespodziankach, dając dzieciom masę radości z każdym podarunkiem.

Zobacz

Barbie – skąd się wzięła i jaką lalkę wybrać dla dziecka

Film Barbie z 2023 roku sprawił, że oczy całego świata ponownie spoczęły na najsłynniejszej lalce w dziejach, która powróciła w wielkim stylu. Sklepowe półki uginają się od coraz to nowych wersji Barbie, a każda dziewczynka marzy o własnej lalce, która będzie nie tylko wyrażać jej osobowość, ale też inspirować. 

Zobacz