Napisz do nas

Infolinia32 775 27 20

Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo

26-11-2015

Black Friday, czyli zakupowe szaleństwo

Po Halloween i walentynkach do Polski w ostatnim czasie dotarła jeszcze jedna tradycja amerykańska. Black Friday, czyli Czarny Piątek, bo o nim mowa, to prawdziwe „święto” wszystkich łowców promocji. Tego jednego dnia w roku, dzień po Święcie Dziękczynienia sklepy stacjonarne oraz internetowe oferują swoim klientom wyjątkowo korzystne okazje i promocje. Tylko  w ten jeden dzień najbardziej pożądane produkty można kupić nawet kilkadziesiąt procent taniej. Nic więc dziwnego, że  również w naszym kraju coraz więcej osób czeka z niecierpliwością na Black Friday.

Skąd wzięła się ta tradycja?

Tradycyjnie piątek po Święcie Dziękczynienia w Ameryce jest dniem, w którym rozpoczyna się przedświąteczne szaleństwo zakupowe. Nazwa Black Friday wiąże się z tym, że w przeszłości właśnie tego dnia sprzedawcy mogli zastąpić czerwony atrament ( oznaczający straty w bilansie sprzedaży) atramentem czarnym, którym odnotowuje się ogromne zyski. I te zyski faktycznie wtedy występują- wg Amerykańskiej Krajowej Federacji Sprzedawców Detalicznych Amerykanie są w stanie podczas Czarnego Czwartku wydać nawet połowę oszczędności przeznaczonych na prezenty bożonarodzeniowe.

Jak to wygląda? 

Podczas Czarnego Piątku sklepu stacjonarne zazwyczaj otwierają się dużo wcześniej i działają do późnych godzin nocnych, aby jak najwięcej klientów miało możliwość skorzystania z wyjątkowych okazji. W Stanach Zjednoczonych markety i galerie handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie, a ludzi ogarnia dosłownie szaleństwo. Powszechnie znane są zdjęcia i filmiki pokazujące przepychanki oraz wyścigi mające na celu „upolowanie” najlepszych produktów. Tradycja ta w USA jest tak popularna, że wielu pracodawców daje swoim pracownikom wolne, aby mogli w spokoju oddać się zakupowym wariactwom.

O ile w Stanach Zjednoczonych Czarny Piątek dominuje nadal w handlu stacjonarnym, o tyle w Polsce tradycja ta jest widoczna głównie w sklepach internetowych, które z tej okazji przygotowują całą masę atrakcji, kodów rabatowych i specjalnie przygotowanych promocji.  Klienci mogą skorzystać z zniżek, opcji darmowej dostawy, czy najróżniejszych gratisów.

  

W tym roku Black Friday wypada 27 listopada. Jak wielkie przyniesie zyski- to się dopiero okaże. Wiadomym jest, że korzyści są obustronne. Klienci mogą nabyć produkty w super canach, natomiast sprzedawcy nie tylko generują ogromne utargi, ale również zrobią miejsce w magazynach na nowości.

 

Może Cię także zainteresować

Któż z nas nigdy się nie bawił? Ta forma aktywności sięga najgłębszych początków ludzkości. Nie istnieje kultura, cywilizacja, ani grupa społeczna, która nie znałaby zabawy. Tylko czym ona właściwie jest i dlaczego ludzie, a w szczególności...
W dzisiejszych czasach każda młoda mama ma do dyspozycji szereg najróżniejszych udogodnień, które mają na celu sprawic, by macierzyństwo było czystą przyjemnością. W tym artykule zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi aplikacja...
Lalka Barbie, ikona kultury masowej. Zabawka, o której marzy każda dziewczynka. KIedy i w jakich okolicznościach powstała? Dlaczego jest tak ciekawa?...
Powrót