Robaki u dzieci - Tasiemiec karłowatyOpublikowano : 2005-09-29 (11914 odsłon)
        Tasiemiec karłowaty wyróżnia się tym, że jest zdecydowanie najmniejszy wśród tasiemców. Przez długi czas nie odnotowano praktycznie żadnego przypadku zachorowań. Pierwsze odkrycie tego robaka datuje się Polsce na 1939. Pasożyt występuje częściej w krajach o ciepłym klimacie. Zauważono jednak, że w Polsce przypadki występowania tasiemca karłowatego są coraz częstsze.

        Pasożyt rzeczywiście nie jest długi. Zazwyczaj jego wielkość waha się w granicy 2,5 do 5, rzadziej 6 cm. W porównaniu z najdłuższym 20 metrowym bruzdogłowcem szerokim, jego rozmiary nie są zbyt imponujące. Teoretycznie, więc nie powinienem czynić większych szkód. Okazuje się jednak, że jest niebezpieczny, a to z względu na fakt, że nie występuje w pojedynkę. W jednym żywicielu mogą znajdować się dziesiątki, a nawet setki pasożytów. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie pokarmów, na których znajdują się jajeczka. Jajeczka rozwijają się w przewodzie pokarmowym człowieka na larwy. Larwy wnikają do błony śluzowej jelita. Zmieniają się z czasem w dojrzałe robaki, które za pomocą 4 przyssawek i wieńca haczyków przytwierdzają się do organizmu żywiciela. Czas dojrzewania pasożyta, licząc od momentu połknięcia jaj trwa około miesiąca. 
        
Tasiemiec karłowaty zbudowany jest z głowy, szyi i małych członów. Na członach znajduje się duża ilość jajeczek, które są wydalane za pośrednictwem kału. Jajeczka mogą być przenoszone przez gryzonie np. myszy, które chodząc po produktach spożywczych roznoszą jajeczka tasiemca. Objawy, jakie wywołuje tasiemiec to brak apetytu, często występujące mdłości, bóle brzucha i głowy, wymioty. Zauważalne jest też wielkie pragnienie oraz nieregularne wypróżnianie się. Często występuje też bladość, szybkie bicie serca, niedokrwistość, ogólna bladość.

        Leczenie jest bardzo skomplikowane, często bezskuteczne. Wynika to z faktu, że przyjmowane leki nie działają na larwy. Kurację trzeba powtarzać, gdyż po jakimś czasie z larw tworzą się nowe pasożyty. Lek przyjmuje się, co parę dni. Dodatkowo tasiemiec karłowaty jest trudny do usunięcia, ze względu na to, że możliwe jest samozarażenie. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wypróżnianiem wydala się też tysiące jajeczek. Przy braku prawidłowej higieny, nie umytych rąk tasiemiec ponownie wnika do organizmu żywiciela.

        W walce z robakiem konieczna jest prawidłowa higiena, przypominanie dzieciom o tym, by myły ręce. Trzeba także zapewnić osobny ręcznik i codziennie zmieniać pościel, która następnie prać w 90 stopni C. Takie działania w połączeniu z dobrze przeprowadzoną kuracją dadzą pożądane efekty.

© Urwis.plOpublikowano : 2005-09-29 (11914 odsłon)
Komentarze :