Robaki u dzieci - Tasiemiec UzbrojonyOpublikowano : 2005-09-29 (10094 odsłon)
        Tasiemiec uzbrojony jest bardzo groźnym pasożytem. W naszym kraju częstość występowania jest stosunkowo rzadka. Najczęstszym obszarem występowania są tereny Białegostoku i Warszawy. Co ważne zauważalna jest tendencja spadkowa. Z ostatnich danych wynika, że znaleziono jeden przypadek tasiemca na 50 000 świni.

Tasiemiec mieści się w przewodzie pokarmowym człowieka, a ściślej w jelicie cieńkim. Może się też znajdować w mięśniach i narządach wewnętrznych w postaci larwy-wągra. Pasożyt może żyć w organizmie żywiciela w dwu postaciach larwy jako wągier oraz w formie dojrzałej.

Najczęstszą drogą zarażenia się jest zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa świni, które zawiera wągry. Taka ewentualność zdarza się stosunkowo rzadko, bo mięso przed tym, kiedy trafi do sklepu musi zostać przebadane.

Najczęściej wągry zlokalizowane są w mięśniach języka, żuchwy oraz w szyi, lędźwiach, łopatkach, sercu, przeponie. Wągry żyją nawet do kilku lat. Tasiemiec rozwija się już w organizmie żywiciela. Osiąga spore rozmiary, które dochodzą nawet do 7 metrów. Tasiemiec przytwierdza się do organizmu żywiciela za pomocą 4 przyssawek i wieńca haczykowego. Bardzo szybko się rozmnaża. Dojrzały robak wytwarza tysiące jajeczek, które następnie są wydalane wraz z kałem z organizmu ludzkiego. Jajo przeobraża się w larwę, która rozwija się w organizmie świni lub człowieka. Larwa następnie za pośrednictwem krwi osadza się na narządach. Najczęściej osadzają się na gałce ocznej, a ściślej na siatkówce, spojówce, ciele szklistym czy komorze przedniej oka. Oprócz tego często znajduje też miejsce w ośrodkowym układzie nerwowym bądź w tkance podskórnej oraz w okolicach jamy brzusznej. Wokół jaja tworzą się twory kuliste zwane wągrami, otoczone tkanką łącznotkankową. Człowiek, który nie przestrzega pewnych zasad może nieświadomie wprowadzić do organizmu wągra. Trzeba pamiętać, że jajo tasiemca potrafi przetrwać nawet ponad rok. Najbardziej niebezpieczna lokalizacja wągrów to okolice mózgu. Pasożyt ten będąc w mózgu wywołuje liczne szkody. Może stać się przyczyna padaczki lub przypominać objawy podobne do guza mózgu. Czasem także wągier osadza się w oku, co w konsekwencji może grozić nawet ślepotą.

        W większości wypadków leczy się te dolegliwość farmaceutykami. Bywają jednak przypadki, np. wągrzyca mózgu, gdzie wymagana jest operacja. Jak widać pasożyt ten jest bardzo niebezpieczny i niełatwy do wytępienia, dlatego lepiej ?dmuchać na zimne? i stosować odpowiednią profilaktykę, czyli jeść dogotowane mięso wieprzowe i nabywać wcześniej badane mięso. Trzeba też dbać o higienę.

© Urwis.pl
autor: Magdalena WaloszekOpublikowano : 2005-09-29 (10094 odsłon)
Komentarze :