Robaki u dzieci - OwsikiOpublikowano : 2005-08-28 (94892 odsłon)

Owsiki są tuż po lambliach najczęstsza przyczyną zarażeń. Występują u ludzi na całej kuli ziemskiej. Z badań wynika, że w Polsce zarażonych jest 17% dorosłych i 38 % dzieci. W środowiskach sprzyjających tej chorobie, jak np. domy dziecka liczba zarażeń sięga nawet ponad 90%. Owsiki różnią się od lambli przede wszystkim wielkością. Są to jedne z najdłuższych robaków zamieszkujących przewód pokarmowy. Długość samicy to ok. 1 cm, samca pół centymetra.

Przebywają głównie w jelicie cieńkim (w końcowym odcinku), a także w miejscu łączenia się jelita cieńkiego z grubym. Można je też spotkać w jelicie grubym. Dorosły pasożyt żyje od 20 do 30 dni.. Nigdy nie żyje w pojedynkę. Szacuje się, że u zarażonego człowieka może znajdować się nawet tysiące owsików. Mogą one uczynić duże spustoszenia. Owsiki szybko się rozmnażają. Tuz po zapłodnieniu samce giną. Samice natomiast przemieszczają się w jelicie w kierunku odbytu. Tam czekają, aż ich żywiciel zaśnie, po czym w fałdach odbytnicy składają jajeczka bardzo małej wielkości. Na jedną samicę przypada około dziesięciu tysięcy jajeczek. Składanie jajeczek odbywa się poza jelitem, gdyż do prawidłowego rozwoju potrzebują one powietrza i tlenu. Same jajeczka są zakaźne dla człowieka po 6 godzinach od chwili złożenia, wtedy bowiem w ich wnętrzu zaczyna się rozwijać larwa. W czasie składania jaj samice przemieszczają się po fałdach odbytu. W ten sposób wydziela się w większych ilościach, lepek, który działa na zasadzie przyssawki. Podczas przemieszczania się samic człowiek może odczuwać swędzenie, niekiedy bardzo dokuczliwe. U dziewczynek owsiki mogą przewędrować do pochwy. Często zdarza się, że podczas drapania jajeczka dostają się pod paznokcie lub na skórę palców. Tą drogą mogą być przenoszone do przewodu pokarmowego, gdzie rozwijają się w larwy, a stamtąd przechodzą do jelita.. W ciągu 2- 4 tygodni stają się już w pełni dojrzałe, zdolne do rozmnażania.

Najczęstsze objawy zarażenia robakami to brak apetytu, bladość, bóle brzucha (bez wyraźnej przyczyny) Zarażone dzieci nie przybierają na wadze, są rozdrażnione, marudne, ponadto maja problemy ze spaniem. Trudno im się skoncentrować, co często doprowadza do problemów natury szkolnej. Nierzadko też dzieci z owsikami moczą się w nocy, w szczególności dziewczynki,u których często owsiki powodują stan zapalny sromu, co w konsekwencji osłabia napięcie zwieraczy pęcherza moczowego.

Ponieważ owsiki są większe od lambli można je wykryć samodzielnie. Można je odnaleźć na stolcu, ale tylko wtedy, kiedy zarażenie jest bardzo nasilone. Innym dość prostym badaniem na obecność owsików u dzieci jest badanie okolic odbytu mniej więcej dwie godziny po zaśnięciu. Jajeczek owsików można także szukać rano w wymazach z okolicy odbytu. Wymazów tych wykonuje się specjalna pałeczką (można ją nabyć w laboratoriach, które przeprowadzają badania na obecność owsików) . Pałeczka znajduje się w probówce. Jeden z końców pałeczki umiejscowiony jest w korku, drugi pokryty jest przezroczystym celofanem., który należy lekko zwilżyć wodą ( bez zdejmowania). Sprawia to, że celofan jest bardziej lepki. Następnie końcówką z celofanem przeciera się okolice odbytu.

Owsikami podobnie jak lamblią można się zarazić z powodu braku higieny. Najbardziej narażone są dzieci, które nie maja nawyku mycia rąk. Często też brudne ręce liżą, gryzą itp. W przypadku dzieci powodem zarażenia może być nawet żucie gumy. Dzieje się tak dlatego, że często w trakcie żucia gumy wyciągają ją brudnymi palcami z buzi i bawią się nią. Na zarażenie się tą choroba narażone są wszystkie osoby przebywające w otoczeniu chorego. Jajeczka, które są na fałdach odbytu łatwo mogą się znaleźć na przykład na pościeli. Jest ich strasznie dużo, czego skutkiem jest to, że dostają się one nawet na produkty spożywcze, a stad już niedaleka droga do tego, żeby je połknąć. Niezwykle ważne jest, aby w miarę możliwości oddzielić osobę zarażona od pozostałych domowników. Należy dać osobie chorej osobny ręcznik, łóżko. Należy też codziennie zmieniać pościel itp.

Zarażenie występuje najczęściej w okresie letnim. Jest to spowodowane tym, że dzieci bawią się razem w brudnym piasku. Oczywiste jest, że nie przychodzą ciągle myć rąk. Więcej zarażeń odnotowuje się w miastach, ze względu na fakt, że są tam większe skupiska ludzi.

Owsików najlepiej pozbyć się drogą farmakologiczną. Oczywiście wyboru leku i dawki powinien dokonać lekarz. Ważne jest, aby powtórzyć kurację mniej więcej 3 tygodnie po pierwszym leczeniu, ze względu na możliwość zapoczątkowania nowego cyklu rozwojowego robaków.

Najskuteczniejsza bronią w walce z owsikami jest dbanie o higienę. Trzeba przestrzegać pewnych zasad. Należy często myć ręce, obcinać krótko paznokcie. Zaleca się także podmywać dziecko ciepłą wodą rano i przed snem, dbać o czystość zabawek, pilnować, by dziecko nie obgryzało, ssało, lizało palców, przeznaczyć dwa osobne ręczniki dla dziecka (jeden do wycierania rąk, drugi do reszty ciała), dbać o utrzymywanie czystości ubrań.

Szczególną ostrożność należy zachować w czasie stosowania kuracji. Należy codziennie zmieniać pościel, ręczniki. Dobrze jest zakładać na noc dziecku dopasowaną bieliznę, aby uniemożliwić mu drapanie się po odbycie, co więcej bieliznę tę należy każdorazowo wygotowywać i prasować. Trzeba zadbać o to, aby zarażony miał oddzielne łóżko oraz często sprzątać i za każdym razem wygotowywać ściereczkę. Przy ścieleniu trzeba starać się, by nie rozprzestrzeniać jajeczek owsików. Dbanie o higienę z pewnością nie daje całkowitej gwarancji na uniknięcie zarażenia. Warto jednak jej przestrzegać, bo to jedyna metoda na ochronę przed robakami.


© Urwis.plOpublikowano : 2005-08-28 (94892 odsłon)
Komentarze :