Robaki u dzieci - LambliaOpublikowano : 2005-08-28 (56755 odsłon)

Robaki u dzieci to problem powszechnie znany, nie mniej jednak niewielu ludzi tak dokładnie zna tę jedna z dziecięcych dolegliwości. Warto czasem zgłębić wiedzę na ten temat, bo nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja, żeby ją wykorzystać. Jedną z najistotniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć na temat robaków to fakt, że są one pasożytami. Żyją kosztem "gospodarza", w którym mieszkają i zdobywają pożywienie. Wyrządzają przy tym wiele szkód. Niektóre z robaków, żyjących w przewodzie pokarmowym człowieka osiągają dość znaczne rozmiary.

        Najbardziej rozpowszechnionym pasożytem zamieszkującym przewód pokarmowy jest Lamblia. Ten jednokomórkowy pierwotniak zamieszkuje głównie w dwunastnicy, choć często odnajduje "swój własny kąt" także w przewodach żółciowych. Lamblia jest bardzo małym pasożytem. Dla zobrazowanie na jeden centymetr długości przypada 1000 sztuk robaków ułożonych jeden koło drugiego. Odkrywcą tego "niepozornego" pasożyta był badacz nazwiskiem Lambl. Jemu robaki zawdzięczają swoją nazwę. Lamblie przytwierdzają się do jelita za pomocą specjalnych przyssawek umiejscowionych na stronie brzusznej. Kształtem przypomina nieco mandolinę, połowę gruszki. Posiada 8 witek, które sprawiają, że jest w stanie się przemieszczać. Żywiciel, najczęściej nieświadome niczego dziecko, trawi za pasożyta, bo ten nie ma żadnego narządu odpowiedzialnego za trawienie. Jego odżywianie polega na tym, że pasożyt sam sobie wybiera to, czego potrzebuje ze strawionego już pokarmu. 
        
Pasożyty te cechuje jeszcze fakt, że bardzo szybko się rozmnażają. W warunkach, które nie są dla nich korzystne potrafią się ochronić tworząc grubą otoczkę. Otoczka ta pełni funkcje pancerza ochronnego. Dodatkową cechą, która wyróżnia te pierwotniaki jest długa żywotność sięgająca nawet do 3 tygodni. Te cechy sprawiają, że pasożyty te są trudne do wytępienia.

        Lamblie przedostają się do organizmu człowieka poprzez cysty, czyli otoczki, które stwarzają na swojej powierzchni w warunkach mało sprzyjających.. Ze zjedzonych przypadkowo przez człowieka cyst wydostają się żywe lamblie, które następnie gnieżdżą się w jelitach. Cyst lambli jest mnóstwo w kale, obliczono, że podczas jednorazowego wypróżnienia, może ich być nawet 500 000 000.

        Najczęstszymi ofiarami lambli są dzieci w wieku 2-5 lat. Najczęściej do zarażenia dochodzi w lecie i na wiosnę. Często tez obserwuje się przypadki zarażeń w pewnych skupiskach dzieci np. w przedszkolu. W takim środowisku nie trudno się zarazić . Przedszkolaki nie zawsze dbają o higienę, a nawet przeciwnie. Biorą do ust brudne zabawki, nie myją rak po wyjściu z ubikacji. Jedna z częstszych przyczyn zarażeń jest także spożywanie niemytych owoców, warzyw.

        Najczęściej spotykanymi objawami obecności tego pasożyta w przewodzie pokarmowym są bóle, podobne nieco do bólów wrzodowych. W przypadku dzieci lamblie przyczyniają się do częstych biegunek. Wynika to z faktu, że robaki zaburzają trawienie tłuszczy i węglowodanów. W konsekwencji częstych biegunek obserwujemy niedożywienie, czasem nawet anemię i upośledzenie rozwoju fizycznego. We krwi, co czwartego dziecka stwierdzono wzrost komórek kwasochłonnych. W kale zarażonych można odnaleźć nie strawione pokarmy, jak np. tłuszcze, ziarna skrobi, włókna mięsne. Zdarzają się też przypadki zarówno dzieci , jak i dorosłych ,że zarażenie przebiega bezobjawowo.

        Nie można samodzielnie pozbyć się robaków z organizmu. Trzeba zwrócić się do lekarza.. On ustala dawkę oraz rodzaj leku. Jest o tyle istotne, że przedawkowanie może doprowadzić nawet do zatrucia. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby po kuracji około dwóch do trzech razy zbadać kał. Daje to potwierdzenie skuteczności leczenia. Kontrola kału jest o tyle konieczna, że lamblie pojawiają się w kale okresowo. Zwykle przez parę dni ich nie ma, a potem znów się pojawiają mniej więcej na tydzień. Z tego względu zaleca się dokonywanie badań w tygodniowym odstępie czasowym. Niestety kuracje należy powtórzyć, jeżeli wyniki badań będą w dalszym ciągu wykazywać obecność pasożytów w kale.

        Istotną kwestia jest też to, że jeżeli przynajmniej jedna osoba z rodziny jest chora, to cała rodzina musi się poddać badaniom. w większych skupiskach dziecięcy, jak np. przedszkole kuracja da pożądany rezultat, jeżeli będą jej poddane wszystkie dzieci z grupy.

        Lamblioza w dalszym ciągu dotyka wielu ludzi, w szczególności dzieci. Najlepszym czynnikiem zapobiegawczym jest higiena. Toteż trzeba dbać o czystość nie tylko swoja, ale także swoich dzieci. Takie zabiegi z pewnością ograniczą możliwość zarażenia się tym pasożytem i pozwolą tym samym na uniknięcie wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

 


© Urwis.pl 

  

 Opublikowano : 2005-08-28 (56755 odsłon)
Komentarze :