Coś dla najmłodszych czyli słuchowiska radiowe w Polskim RadiuOpublikowano : 2006-10-27 (19134 odsłon)

Radio jest przeznaczone nie tylko dla dorosłych. Programy Polskiego Radia mają bogatą ofertę stworzoną z myślą o tych najmłodszych. Każde dziecko ma możliwość posłuchania bajek, słuchowisk w różnych ciekawych adaptacjach. Są także konkursy. Dzieci mają okazję dowiedzieć się o różnych ważnych sprawach m.in. w audycji A to to, a co to?  w Polskim Radiu Bis.

        Audycje kierowane do dzieci są bardzo dobrym pomysłem. Dzięki temu najmłodsi mogą w różny sposób rozwijać swoje umiejętności. Współcześnie wielu nauczycieli narzeka, że dzieci w szkole mają problemy z tym, żeby uważnie słuchać. Niektóre po prostu nie są w stanie zapamiętać wielu szczegółów z czytanego na głos tekstu, czy wypracowania. Dlatego tak cenne są słuchowiska radiowe, które uczą koncentracji, skupienia, a także - rozwijają umiejętność rozumienia dłuższych form wypowiedzi.

        

        Uczniowie "wychowani na radiu" znacznie lepiej sobie radzą w szkole. Nie muszą poświęcać w domu tyle czasu przed książkami, gdyż sporą część materiału zapamiętują w trakcie lekcji. Jest to bardzo pomocna umiejętność.

 

        Słuchowiska radiowe przeznaczone dla najmłodszych, podobnie jak książki rozwijają wyobraźnię. Podczas słuchania dzieci same wyobrażają sobie, jak wyglądają różne postaci, krajobrazy, miejsca opisywane w bajce. W ten sposób ta sama opowieść jest inna dla każdego dziecka. To jest właśnie nadzwyczajne. Ponadto w słuchowisku radiowym, jak i książce wiele rzeczy nie jest dokładnie określonych. Elementy, o których nie było mowy podczas audycji, dzieci dodają sobie same. W ten sposób, kiedy słyszą, że księżniczka miała na sobie piękną niebieską sukienkę, wyobrażają sobie jak ona wyglądała. Dodają do niej różne falbanki, koraliki, ustalają jej długość. Stworzona sukienka wygląda olśniewająco. Jest wymyślona przez nie same. Takiej możliwości nie stwarza telewizja, gdzie wszystko jest podane "jak na tacy", gdzie widz nie musi niczego wyobrażać, dopowiadać.

         Audycje radiowe mają też przewagę nad telewizją w tym, że pozbawione są treści wulgarnych, które nie sprzyjają rozwojowi dziecka. W trakcie audycji nie ma reklam. Inaczej jest w telewizji, gdzie przed bajką, a czasami w trakcie są emitowane reklamy. Reklamy te nierzadko oglądają najmłodsi, kiedy czekają na dobranockę. Niestety wraz z nimi zostają przemycone do ich wyobraźni rzeczy, z którymi nie powinny mieć styczności.

         W audycjach radiowych dla dzieci, słuchacze mogą aktywnie uczestniczyć. Jest możliwość telefonicznego skontaktowania się z prowadzącym. W ten sposób dzieci mają wrażenie, że choć słuchają audycji tylko z rodzicami, czy rodzeństwem ? w rzeczywistości zainteresowanych audycją jest znacznie więcej. Stale do radia dzwonią słuchacze. Maluchy nie mają oporów, żeby podzielić się swoimi uwagami, zaśpiewać piosenkę. Świetnie się przy tym bawią.

         Za pośrednictwem radia organizowane są także konkursy. Na antenie Radia Bis w sobotę o godz. 7.00 rozpoczyna się audycja Rusz głową. Opisywana jest ona na stronie internetowej polskiego radia: Ruszamy, ruszamy! Głową ruszamy! Po krótkiej rozgrzewce- bieg przez pytania, slalom przez zagadki, a potem ...sprintem po nagrody! Zapraszam do gimnastyki szarych komórek. W programie tym są zagadki, zabawy edukacyjne. Najmłodsi dzwonią i odpowiadają na pytania.

         W "Trójce" w każdą niedzielę  godzinach 7.00-9.00 jest prowadzona Zagadkowa niedziela. Warto tu zaznaczyć, że audycje prowadzi Katrzyna Stoparczyk, która jest znana z zadawania przedszkolakom dociekliwych pytań. Odpowiedzi najmłodszych bywają bardzo zaskakujące, ale przedszkolaki dobrze sobie z nimi radzą, wyjaśniając trudne nieraz definicje. Przez dwie godziny najmłodsi słuchacze mają możliwość uczestniczenia w konkursie. Odpowiadają na pytania, wygrywają nagrody. Gośćmi Zagadkowej niedzieli są także dzieci, które dzielą się swoimi spostrzeżeniami, zadają pytania.

         Ciekawą audycję proponuje radiowa Jedynka. Codziennie od poniedziałku do piątku od godziny 19.05-19.58, a także w niedzielę od godz. 6.00- 9.00 nadawana jest Familijna jedynka. Program ten jest skierowany dla całych rodzin. Znajdą tu coś dla siebie zarówno dzieci oraz ich rodzice, dziadkowie. Audycję prowadzą Alicja Mucha, Agnieszka Kunikowska i Katarzynę Stoparczyk.

         W Familijnej jedynce codziennie od 19.30 emitowane są ciekawe słuchowiska dla dzieci. W najbliższych dniach będzie można usłyszeć słuchowisko Tomasza Macieja Trojanowskiego, Obca cywilizacja. Z kolei 30 października będzie możliwość wysłuchania kolejnego odcinka przygód Mikołajka. Mikołajek, to ciesząca się dużą popularnością książka autorstwa Goscinnego i ilustrowana przez znanego rysownika Sempe. Przygody małego chłopca zjednały czytelników w różnych miejscach świata. Wysłuchanie ich - w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej - na antenie Polskiego Radia będzie gratką zwłaszcza dla fanów tej książki.

         31 paździenika w Programie 1  Polskiego Radia dzieci usłyszą opowieść pt.: W dniu urodzin. Autorką tekstu jest Maria Ewa Letki, a reżyserem Dobrosława Bałazy. Słuchowisko to jest bardzo oryginalne. Bohaterzy są postaciami z różnych bajek. Nie zabraknie tu Gerdy, Małej rozbójniczki, Brzydkiego Kaczątka, Calineczki, Zbójców, Dziewczynki z Zapałkami.

         Słuchowiska radiowe na antenie Polskiego Radia są bardzo zajmujące, ciekawe i pouczające. Zaskakują swoją treścią. Twórcom nie brak pomysłów. Ostatnio na antenie radia BIS usłyszeliśmy na przykład opowieść o kosmitach. Cała historia zaczęła się niewinnie: dzieci idą do szkoły. W drodze na zajęcia Stefek i Paulinka spotkali kosmitów, którzy chcieli opanować Ziemię!

         Interesującą propozycją jest A to to, a co to  w Polskim Radiu Bis. Tutaj dzieci starają się znaleźć odpowiedź na różne pytanie, jak np. dlaczego łzy są słone? Problem ten usiłują rozwikłać dzieci młodsze i trochę starsze. Pod koniec głos zabiera ekspert, który wyjaśnia omawiany problem

         Zdaniem Marty Libiszowkiej- Jóźwiak, z działu Public Relations PR S.A., audycje radiowe przeznaczone dla dzieci cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy ilość dzwoniących do radia dzieci. Audycje dla najmłodszych zdobyły już wiernych słuchaczy.

         Zgodnie z zapewnieniami Marty Libiszowkiej- Jóźwiak audycji można słuchać za pośrednictwem Internetu, co z pewnością doceniają Polacy mieszkający poza granicami naszego kraju.

         Słuchowiska radiowe i programy dla dzieci są bardzo dobrym pomysłem. Młody słuchacz nie tylko ma okazję uczestniczenia w ciekawych audycjach, ale także rozwija się jego wyobraźnia, a także - zdolności intelektualne.

 

© Urwis.pl

autor: Magdalena WaloszekOpublikowano : 2006-10-27 (19134 odsłon)
Komentarze :