Nawracające bóle głowyOpublikowano : 2006-06-24 (34720 odsłon)

        Każda choroba może wywołać ból głowy. Niestety mogą mieć one charakter nawracający. Do najczęstszych przyczyn nawracających bólów głowy zalicza się migrenę, napięcie emocjonalne, skurcz mięśni, patologię wewnątrzczaszkową. Migrena jest najczęściej spowodowana przez czynniki emocjonalne. Jeżeli głowa boli bardzo często, to koniecznie trzeba udać się do lekarza, żeby wykluczyć guza mózgu.

        Ból głowy wywołany na skutek migreny jest dość powszechny i może się pojawiać w każdym wieku. Zwykle występują jeszcze nudności, wymioty. Ból ustępuje podczas snu. Trwa bardzo długo, nawet parę godzin. Zdarza się, że bólom migrenowym towarzyszy światłowstręt i nadmierna wrażliwość na dźwięk. Twarz dziecka cechuje bladość. Mniej więcej w przypadku 20% cierpiących na migrenę ból dotyczy połowy głowy. U kolejnych 20% dzieci zdarzają się zawroty głowy oraz uczucie pustki w głowie.

            W celu stwierdzenia migreny należy przeprowadzić wywiad środowiskowy. Okazuje się, bowiem, że około 90% dzieci cierpiących na migrenę ma rodziców, rodzeństwo, u których także występuje ta dolegliwość.

            Ból migrenowy najczęściej jest spowodowany długotrwałym stresem, np. związanym ze szkołą. Bywa, że uczeń ma trudności, żeby dorównać swoim rówieśnikom. Czuje się z tego powodu gorszy od innych, mniej wartościowy. Stres dotyczy nie tylko dzieci, które radzą sobie gorzej z nauką. Zdarza się, że niektórzy mają bardzo dobre wyniki w nauce, ale są one okupione ciągłym stresem. Takie dzieci bardzo się boją, że coś im się nie uda. Część osób czuje paniczny strach przed zbliżającymi się egzaminami. Te wszystkie czynniki mogą powodować stres, a w konsekwencji ataki bólów migrenowych.

            Mogą pojawiać się także inne oprócz stresu przyczyny ataków migrenowych. Zalicza się do nich m.in.: uraz głowy, ostre zapalenie górnych dróg oddechowych, wyczerpanie spowodowane aktywnością fizyczną, niedocukrzenie krwi na skutek zbyt małej ilości jedzenia, zbyt częste przebywania na słońcu, brak snu.

            Leczenie ostrych ataków migrenowych jest bardziej skuteczne, kiedy jest wcześnie rozpoczęte. W razie wystąpienia objawów zaleca się zażywanie niewielkich dawek paracetamolu. Jeżeli to nie pomaga, to należy zachęcić dziecko, aby przez około pół godziny się zdrzemnęło w przyciemnionym pokoju.

            Ból migrenowy nasila się podczas wysiłku. Częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Ataki migrenowe mogą pojawiać się przez całe życie. Nie zawsze będą one takie same. Ich natężenie będzie się zmieniać

            Ból migrenowy może mieć różną lokalizację. Najczęściej występuje migrena oczna, która pojawia się w okolicach nerwu ocznego. Wpływa ona na obniżoną ostrość wzroku, w niektórych przypadkach powoduje całkowitą lub krótkotrwałą ślepotę. Innym rodzajem jest migrena okoporaźna, która występuje wraz z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych. Wyróżnia się też migrenę skojarzoną, która cechuje się okresowym bólem głowy o charakterze pulsującym.

            Przyczyną nawracających bólów głowy może być także napięcie emocjonalne. Charakterystyczne jest to, że taki ból może się pojawiać codziennie. Zazwyczaj rozpoczyna się po południu i trwa aż do wieczora. Ból ten opisywany jest jak ściskanie lub uczucie ciężaru jakiejś części głowy. Najczęściej ból pojawia się w okolicy czołowej, skroniowej, potylicznej.

            Bóle na skutek napięcia emocjonalnego mogą trwać bardzo długo. Dzieci maja przez to sporo nieobecności w szkole. Warto zastanowić się, co może wywoływać niepokój dziecka. Jeżeli nic nie przychodzi do głowy, dobrze jest porozmawiać z nauczycielem, kolegami pociechy. Ciągłe napięcie emocjonalne może w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń psychicznych, depresji.

            Bóle spowodowane napięciem emocjonalnym są bardzo męczące i znacznie ograniczają normalne funkcjonowanie. Są też przyczyną wielu problemów. Czasami warto porozmawiać z dzieckiem i wspólnie z nim zmienić dotychczasowy harmonogram dnia. Nie zaszkodzi także wyjechać gdzieś, żeby przynajmniej na chwile zmienić środowisko.
Jeżeli takie postępowanie nie będzie skuteczne, to trzeba udać się z pociechą do psychologa.

            Bóle głowy mogą być też spowodowane przez uszkodzenia wewnątrzczaszkowe. Prawie u wszystkich dzieci z patologią wewnątrzczaszkową już podczas pierwszej wizyty u lekarza można dostrzec nieprawidłowe objawy przedmiotowe. Do najczęstszych  zalicza się: obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, obrzęk chodu, niedowład połowiczy. Ból, który tworzy się na skutek uszkodzeń wewnątrzczaszkowych pojawia się w nocy, rano w trakcie chodzenia. Często nasila się podczas kaszlenia.

            Powód do natychmiastowego zbadania dziecka jest wtedy, gdy występują następujące okoliczności;

- wraz z bólem głowy występują drgawki

- bóle pojawiają się w nocy, albo wcześnie rano, a ich natężanie jest coraz silniejsze.

- w zachowaniu dziecka można dostrzec zmiany, staje się ono apatyczne lub drażliwe

- wzrost maluszka jest zahamowany

- ból może zmieniać swoje miejsce.

- dziecko nie ma ukończonych pięciu lat

            Ciągłe i powracające bóle głowy przyczyniają się do osłabienia jakości życia. Część ludzi w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że ich częste bóle głowy są spowodowane przewlekłą chorobą. Ludzie z nawracającymi bólami głowy mają wiele kłopotów. Nie sprawdzają się w zawodzie, bo nigdy nie wiedzą, kiedy zacznie ich boleć głowa. Bywa, że przez ból głowy nie są w stanie opiekować się swoimi dziećmi. Bardzo ważna jest postawienie prawidłowej diagnozy, która umożliwi skuteczne leczenie.

            Skutecznym sposobem leczenia na nawracające bóle głowy są tabletki. Działają one doraźnie i tymczasowo pomagają. Częste ich stosowanie nie jest jednak wskazane. Mogą powodować różnego typu powikłania, działania niepożądane. Dużo skuteczniejszą metodą jest próba zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Warto zmienić, więc codzienny harmonogram, nałożyć sobie mniej obowiązków, lepiej się odżywiać, regularnie sypiać. Najczęstszymi powodami, bólów głowy są bowiem stres, złe odżywianie, nieregularny sen.

            Wiele dzieci wykorzystuje swój ból głowy, żeby nie iść do szkoły. Nie można jednak całkowicie lekceważyć, tego, że dziecko skarży się na ból głowy. Nierzadko boląca głowa to bardzo poważny problem. Należy obserwować swoje dziecko, żeby stwierdzić, że rzeczywiście boli je głowa i nie jest to wymówka, żeby nie pisać trudnego sprawdzianu.

            Ważne jest, żeby nie podawać zbyt pochopnie lekarstw przeciwbólowych. W przypadku, gdy ataki zdarzają się stosunkowo często najlepiej jest porozmawiać o tym z lekarzem. Powinien on zapisać odpowiednie leki zgodne z indywidualnymi potrzebami dziecka. Leków nie można podawać, jeżeli oprócz bólu głowy pojawia się jeszcze gorączka lub zaburzenia świadomości.

            Skuteczne przy leczeniu nawracających bólów głowy mogą się okazać różne inne metody, takie jak akupresura, akupunktura, psychoterapia, masaż dieta, stosowanie różnych technik relaksacyjnych.

            Ból głowy jest indywidualny u każdego dziecka. Lekarz powinien, więc przepisać odpowiednie metody leczenie dostosowane do potrzeb. Diagnoza powinna być poprzedzona wywiadem rodzinnym. Często wymagana będzie konsultacja z innymi lekarzami.

            Ból głowy to sprawa, której nie należy bagatelizować. Trzeba wiedzieć, że szczególnie ciężko znoszą go małe dzieci. One reagują płaczem, pocierają rączkami, oczy, głowę, przyjmują dziwne pozycje ciała. Ważne, by uzbroić się w cierpliwość i nie karcić maleństwa, jeśli trudno już z nim wytrzymać. Małe dziecko nie potrafi poradzić sobie z bólem głowy, przez co często zachowuje się nie tak, jak się tego oczekuję. Jeżeli u dziecka występują nawracające bóle głowy, to niezwykle ważne jest, aby cały czas je wspierać.

© Urwis.pl
autor: Magdalena Waloszek

 

 

Bibliografia:
1.
N. Raczyńska, Żyjmy dłużej, 5/2001
2.H. B. Valman, ABC od 1 do 7 roku życia dziecka, Warszawa 1995

 

 Opublikowano : 2006-06-24 (34720 odsłon)
Komentarze :